Main Menu
User Menu

Aký mohol byť účel tejto atrapy?

Diskuse
Túto neobvyklú vec (aspoň ja som také niečo videl po prvý raz) som odfotil keď som fotografoval opevnenie pri hraniciach s Rakúskom. Že malo ísť o "murovaný" tank je myslím jasné. Nejde mi ale do hlavy aký mohol mať význam v tomto priestore. Ako terč na strelnici alebo vo vývikovom priestore armády, prosím, ale načo 50m od hranice? Pritom je obrátený čelom na našu stranu, takže ani ako atrapa na oklamanie vtedajšieho možného útočníka zrejme neslúžil. Fakt by som sa rád dozvedel, na čo to mohlo slúžiť a čo aj niekde inde niečo také vzniklo. Vedel by niekto poradiť? Confused:
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123674Verze : 0
Ty kokso...zaujímavé.
Napadajú ma len dve možné účely.Skutočne ide o oklamanie protivníka(v prípade,žeby vyštartovali Rakušáci na hranicu ČSSR,tak v zmätku boja je to jeden postrádateľný chytač striel navyše).Ak je to však ojedinelá záležitosť,tak možno ide o recesiu.
Ale je to vskutku zaujímavé...ešte som také čosi nevidel.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123702Verze : 0
MOD
Brano, tu je záber "laufu". Sú na ňom priestrely, ale nejde mi do hlavy že by si jedna alebo druhá strana v tomto priestore cvičila streľbu. Tá vec tam musí stáť už dlhšie, čas už ju trocha načal. Neďaleko odtiaľ sú predvojnové opevnenia, ako som už písal. Ale že by to bola prvorepubliková vec spred r.1938, to si tiež nemyslím.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123737Verze : 0
Ahaaa...som ja ale nepozorný čitateľ... Embarassed


No,ak je to pri hraniciach medzi hraničným pásmom a opevneniami,nemohol by to byť nejaký objekt na výuku teórie streľby z pevnostných zbraní ? Nejaký zameriavací bod ???
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123738Verze : 0
MOD
Tiež zaujímavá hypotéza. Možno sa ozve niekto kto sa v opevneniach vyzná lepšie ako ja a niečo o tom vie. Napadlo ma či to nie je nemecký výtvor z doby keď Petržalka - Engerau bola ríšske územie, ale potom som to zavrhol, lebo si nemyslím, že by to ešte stálo, nakoľko je to len tehlová stavba.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123742Verze : 0
předválečné to nebude (až příliš nápadně to připomíná T-34) teoreticky by to mohlo být z války, možná jako cíl pro výcvik tankoborníků. Vzhledem k průstřelům to sice vypadá že se na to střílelo, ale je klidně možné že ta roura byla už prostřílená když se to stavělo Smile . Podle obrázků je to sice postavené z cihel, ale to je jen jádro, na povrchu je to vrstva betonu (ten možná časem opadal vlivem mrazu) původně to asi bylo potřené betonem celé, zvláštní je že na zádi jsou jakoby naznačené pásy (to je pro cvičný terč zbytečné, ostatně terč z cihel je obecně málo pravděpodobný) Prostě krom cvičného cíle pro tankoborníky (pěšáky) mi nic nenapadá, nic podobného jsem neviděl.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123747Verze : 0
2 bitaxe, mudeš mať najskôr pravdu, a zrejme to slúžilo nemckým vojakom.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123755Verze : 0
Nevím v kterém časopise jsem to čet (ale tipuju HPM), kde bylo o německém výcvikovém prostoru a byla tam i fotka na které byla dřevěná maketa t-34/76 vypadalo to solidně, dokonce to mělo namalovaný i takový detaily jako periskop nebo tak nějak - takže to na té fotce je určitě (nebo skoro určitě) nějakej cvičnej německej terč). Stálo by za to zjistit zda v tom prostoru neměli němci někdy za války (byť třeba jen na krátkou dobu) cvičiště.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123759Verze : 0
hmm, zajimyvy Smile necitim se sice jako odbornik, ale na valecnej bo predvalecnej vyrobek bych to tipnul. Vzhledem k tomu, ze to bylo asi potreny betone cely a k tomu jak rozsypany to je, tak bych se vubec nedivi.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123811Verze : 0
Zkusme zauvažovat Smile předem upozorňuji že jde jen o úvahu a nemusí tedy ukázat o co jde.
Jde o poměrně náročný stavební prvek to by mělo vyloučit recesi, stojí v místech kde bylo hraniční pásmo což by mělo vyloučit v období po konci války nějaké větší akce jako cvičení a podobně, pokud je poblíž opevnění je spíš na překážku v palbě než o pomoc, až nápadně se podobá T-34 a ne předválečným tankům. Vzhledem k podobě bych vznik tipnul někam po roce 1941 (tedy 1942 - 2005) , vzhledem k náročnosti stavby (nejméně jednotky dnů) bych věc nepovažoval za terč pro střelbu z děla (ono stavět něco týden a pak to rozstřílet za dvě hodiny je nesmysl), pokud objekt stojí v pásmu asi bych vyloučil i vznik po roce 1950 (po tomto roce je to prostě nepravděpodobné). Je otázkou proč je objekt tak masivní, jako pomník zřejmě nesloužil, je tedy důvod někde jinde, mohlo to být proto aby se případní uživatelé po něm mohli různě šplhat a vůbec cvičit. Proto bych odhadoval že šlo o něco sloužící k výcviku pěchoty (možná v protitankovém boji)
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123813Verze : 0
Myslím, že bitaxeho záver bude najbližšie pravde. Vzhľadom na to že lokalita kde sa táto stavba nachádza bola vtedy územím Tretej Ríše, pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o výcvikovú pomôcku pre nemeckých vojakov. V tesnej blízkosti pechotného zrubu B-S-8 "Hřbitov", ktorý sa nachádza neďaleko je vojenský cintorín, ktorý sa momentálne opravuje. Niekde som sa stretol s tvrdením, že išlo o pohrebisko z 1.sv. vojny nakoľko niekde v tých končinách bola vtedy vojenská nemocnica, no sám som tam natrafil na zvyšok kríža s datáciou 1941. Myslím že keď cintorín obnovia, mohlo by to trocha napomôcť ozrejmiť či niekedy v tomto priestore cvičisko nemeckých jednotiek bolo. Zatiaľ každému ďakujem že prispel svojim názorom, veď koniec koncov o tom fórum je, že Smile
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123844Verze : 0
to Kubator ber to s rezervou je to jen odhad, proto jsem se snažil stručně vyložit jak jsem k němu došel. Chtělo by to ověřit zda tam bylo za války cvičiště (a pokud ano tak čí) případně co se tam cvičilo a podobně.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123856Verze : 0
Našiel som informáciu o tom,že sa jednalo o nemeckú záležitosť.Objekt sa nachádza medzi objektom B-S-7 a rakúskou hranicou.Účel stavby je pre tento zdroj rovnako záhadný.


64.233.183.104
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123862Verze : 0
MOD
Tak to by vysvetľovalo pôvod. Neviem kedy tie zábery vznikli, ale teraz to vyzerá o dosť inak. Hlavne sa toho dosť postavilo, a niektoré objekty sú tak schované vo vegetácii, že urobiť celkový záber je možné len v období keď sú stromy bez listov. Takže budem musieť počkať do jesene.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123870Verze : 0

Citace - bitaxe :

Je otázkou proč je objekt tak masivní, jako pomník zřejmě nesloužil, je tedy důvod někde jinde, mohlo to být proto aby se případní uživatelé po něm mohli různě šplhat a vůbec cvičit. Proto bych odhadoval že šlo o něco sloužící k výcviku pěchoty (možná v protitankovém boji)Pripájam sa k názoru bitaxe, pretože podobný objekt som videl minulý rok pri ceste vlakom z Bukurešti do Constance (Rumunsko). Išlo o maketu tanku vyhotovenú zrejme zo železných plechov a umiestnenú na cvičnej ploche pri kasárňach (v tom čase už zrušených). Siluetou tank nepripomínal žiadny zo známych typov (či už moderných alebo WWII) a bolo zrejmé, že ide o maketu slúžiacu pre výcvik boja pri, resp. na tanku, čomu zodpovedali blízke zákopy a okopy.


BTW: ešte z vojenskej katedry si pamätám, že na jednej z prednášok nám prednášajúci vysvetľoval spôsob naskočenia na idúci nepriateľský tank (napr. z vyvýšeniny, resp. zo stromu) a možné spôsoby jeho zneškodnenia Shocked Pretože už vtedy som sa o tanky zaujímal bolo mi pri predstave naskakovania na idúci Leopard či Abrams značne smiešno. Ešte tak na nejaký Sturmtiger alebo iný leňochod plaziaci sa pomaly popri mne by som si trúfol ale ináč ďakujem, neprosím. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123900Verze : 0
MOD
to Kubator zkus udělat i pár fotek "podvozku" případně pokud se na to dá vylézt tak i vršku. Osobně teorii o střelbě z kanonu (zmíněné na stránkách které vložil Brano) nevěřím, po zásahu z děla by objekt vypadal hodně jinak (na vojně jsme stříleli i do staré techniky -T-34, OT-62 - a zbytků domů v prostoru střelnice a účinnek je dost značný) určitě by stálo za to prozkoumat zda kusy betonu chybějící na pravé straně vzadu se neválí vedle (třeba utržené mrazem) zda ve stavbě nejsou nějaké stopy po zásazích z ručních zbraní a podobně Smile ale to je spíš na tobě, já se do Blavy asi hned tak nedostanu Sad myslím že takový říjen, listopad (oktober, november) je pro to přesně to správné, listí už je pryč, a sníh ještě není. Přeju ti štěstí při focení (nejlíp s bleskem)
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123907Verze : 0
To že objekt neslúžil ako terč pri streľbe som si myslel hned od začiatku. Lebo po vojne boli v pech. zrube neďaleko odtiaľ inštalované kanóny vz.44/59 kalibru 85mm. Myslím že by si delostrelci veľmi nezastrieľali a hneď by museli stavať nový terč... Smile Okrem toho keď si spomeniem, ako bola rakúska hranica strážená za bolševika, no ani za studenej vojny by si niečo také určite nedovolili, páliť kúsok od hraníc. Určite sa tam ešte vyberiem a porobím lepšie zábery. Jediné priestrely som zatiaľ videl na "hlavni", tie sú na betón z ručných zbraní, ale niekto už tu spomínal, že na tej trubke mohli byť už keď ju tam osadzovali.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#123982Verze : 0
Podle toho co vím tak je to maketa k nácviku útoku pěchoty na tank.Další takový exemplář je na kraji Slaného,v prostoru bývalého cvičiště pro Slánská kasárna.Ale je v daleko horším stavu než tenhle.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#138815Verze : 0
Stav objektu z dnešní neděle,....
Tak jsem se díval na ten "tank" a zjistil jsem toho - tank je postaven zhruba na nejzašším bodě kam je při natočení do leva možno zamířit pevnostní dělo.
Aký mohol byť účel tejto atrapy? - Věnec věže a imitace poklopu T-34 na ní

Věnec věže a imitace poklopu T-34 na ní
Aký mohol byť účel tejto atrapy? - Celkový pohled z vrcholu B-S-8 Hřbitov

Celkový pohled z vrcholu B-S-8 Hřbitov
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#206956Verze : 0
Kolega z Axisfora mě zaslal podobný "tank" zde tada ale asi opravdu cílový cvičný terč,....Lokace mě neznámá,...


(Zdroj Axisforum)
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#214959Verze : 0
Vážení - trochu pohledat v literatuřeSmile


https://fortif.sweb.cz/5_00/index.html
https://fortif.sweb.cz/5_00/steny1.html


Novodobé fortifikace č. 5 (2000)

Citace :

Stěny se střílnami v Bratislavě
Milo Gona, Dušan Cibulka (Slovensko)


Výsledkem zoufalé snahy německých ozbrojených sil zdržet na konci druhé světové války postup spojenců byly někdy skutečně kuriózní fortifikační stavby. Ve třetím čísle Novodobých fortifikací jsme se již zmínili o střílnách pro sovětské pevnostní kanóny, zabudovaných v domech a betonových střílnách v Olomouci. Nyní vám díky práci našich slovenských kolegů přinášíme materiál o podobných stavbách, které měly zesílit obranu Bratislavy. V článku naleznete popis umístění těchto objektů, jejich fotografie a plánky a též fotografie unikátní cihlové makety tanku, která zřejmě sloužila obsluhám kanónů k výcviku střelby.Zmíněný časopis mám, ovšem nepamatuji si bližší info z textu. Případně časem doplním.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322280Verze : 0
No pokiaľ by tá maketa slúžila na výcvik obslúh v streľbe z kanónov, tak nevyzerá tak ako vyzerá. Jedine že by do toho tanku strieľali vložnými hlavňami so strelivom do ručných zbraní. Videl som čo dokáže spraviť náhradný projektil kalibru 57 mm pri náraze do skalného masívu, toto by bolo rozmlátené do 10 výstrelu (náhradný neobsahuje jadro a ani žiadnu výbušninu).
To čo tvrdia autori dotyčného výňatku z článku sme už zavrhli.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322282Verze : 0
MOD
Já to ale uváděl i proto, že z toho vysvítá možná souvislost ne s objekty předválečného opevnění (B-S 8), ale s tzv. protitankovými stěnami, a ty měly výzbroj kořistní sovětský 45mm kanon (velmi podobný čs. zbrani L1).


Obecně zařazení stavby do druhoválečného období je myslím celkem jasné.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322286Verze : 0
Je sice hezké číst literaturu, ale pokud je v ní "která zřejmě sloužila obsluhám kanónů k výcviku střelby." bez toho že by názor který je vysloven jako možnost, byl nějak podložen, nemá to moc velkou váhu. Teorii o střelbě nevěřím, proč je napsáno v předchozí části. Mimochodem pokud by se na věc střílelo, asi by byla poškozena nejvíce ze strany střelby, zde je to ale podle fotek naopak ze strany opačné (že by házeli bumerangem?). To že je to z období po roce 1941 je v předchozí debatě několikrát zmíněno, jestli byla souvislost s po válce opět využitými objekty nebo objekty z konce WWII je otázkou. Pokud by věc vznikla v období kolem roků 1948 - 1955 mohla být situace jiná než si malujeme, v té době bylo Rakousko obsazeno (v téhle části) sovětskou armádou a tedy i to co bylo později hraničním pásmem mohlo být využíváno zcela jinak než předpokládáme.


Zakládat ale přesvědčení na doměnce kterou ani autor nebere za jistou (viz slůvko "zřejmě") bych si netroufl. Jde o citaci z nějakého jiného materiálu a pokud tam je něco reálného, zde to uvedeno není. Pokud má někdo možnost si přečíst původní práci slovenských kolegů mohlo by to být zajímavé, tohle ale nic nového nepřineslo, doměnka o možné službě jako terč zde už byla, celá situace tomu ale neodpovídá.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322289Verze : 0
Já nijak neprotestoval v časovém určení, jen jsem to sumarizoval:-)


Uznávám, neznám přesné "natočení" tanku, můžete mi to přiblížit prosím? Za základ beru mapku z opevneni.cz: https://opevneni.cz/asp/okoli.asp?id=776&zm=2


Případně je možno mrknou na souřadnice - www.opevneni.cz - hladat "maketa tanku".


Zatím proti všem vysloveným názorům je můj stále nakloněn k cvičnému cíli, proti ostatním neprotestuji.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322303Verze : 0
Nic krom názorů tady zatím ani vysloveno nebylo, důkazy o tom co to je nejsou žádné. Ale jen pro zajímavost, dovedeš si představit jak vypadá cíl pro střelbu? zkus se zamyslet jestli se komukoli vyplatí stavět složitou stavbu (všimni si na fotkách docela promakaného třeba "věnce" věže který je do kulata, byť je to zbytečné) proto aby ji použil k jednorázovému účelu. To že na fotkách nejsou známky střelby pomíjím, ale nevím jestli jsi byl na vojně, já ano a cíle pro střelbu jsou vždy velmi jednoduché a levné (i pro střelbu vložnou hlavní) protože budovat cíl za spoustu peněz pro několik ran je nesmysl. Pro střelbu se běžně používají (i za války používaly) siluety které se podobaly nepřátelské technice a vyrobené z materiálu jako dřevo, plátno a papír. Pro malé ráže na krátké vzdálenosti to byl silnější papír na velké makety se používalo dřevo jako kostra a na ní potah. Představa budování cihlové makety o objemu několika kubíků (všimni si že cihly jsou i uvnitř) je časově i finančně náročné a není reálné to dělat pro několik ran (i ráže 45 mm to zničí tak po 10 - 15 ranách, pokud bys chtěl do podobné věci střílet je mnohem snažší to prostě naskládat do přibližného tvaru, mnohem snáz by se to opravovalo a méně by to trpělo střelbou. Už vůbec je pro střelbu zbytečné to dotahnout betonem na správné tvary.
Pokud jde o umístění stačí se podívat na fotky a pozici vůči pozorovacímu zvonu na fotce co je na předchozí straně.
Opevnění mne nijak významně nezajímá, ale o tom jak vypadá střelba na cíl docela dost vím i z vlastní zkušenosti, nikoli z nesmyslných diskuzí. Tohle bylo postaveno úmyslně jako věc s nějakým tvarem a s danou pevností, tedy to asi mělo sloužit tak že se ta pevnost a tvar využívala, k terčové střelbě žádnou odolnost nepotřebuješ. Máš určitě právo na svůj názor, ale pokud ho zakládáš na tom že někdo napíše že "zřejmě šlo o terč" nemáš ten názor moc podložený. Pokud je tohle jediné co se v daném časopise o tom píše pak je zřejmé že ani zdroj odkud se čerpalo nevěděl k čemu to bylo určeno (a nejspíš se tím ani nezabýval).
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322307Verze : 0
Práve sa na www.ebay.de objavilo podobné foto tehlového téčka.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322324Verze : 0
MOD
zajímavé, zdá se že to bylo něco co nebylo tak úplně neobvyklé. Zde je to asi přímo u kasáren, takže to asi jako cíl být nemohlo. Navíc to pečlivé zpracování je docela překvapující (třeba ty cihly naznačující pásy) to by prostě jako terč nikdo nedělal.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322326Verze : 0
Ono to je asi skutočne len statická výuková pomôcka, ktorá slúžila k oboznámeniu nových regrútov s tvarmi T-34. Fotografií nemeckých atráp T-34 v rôznej podobe, z rôznych materiálov je kopec. Táto murovaná verzia je trvácnejšia, než nejaká lepenková na podvozku nejakého auta (ako mali Nemci vo zvyku).
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322387Verze : 0
MOD
Němci byli obvykle dost pragmatičtí a nevyhazovali peníze a práci jen kvůli seznámení s technikou nepřítele. Tohle spíš vypadá že to sloužilo k něčemu co vyžadovalo aby věc byla dostatečně pevná a odolná. Napadá mne házení granátů (spíše asi atrap) zápalných lahví, ukládání příložných min a podobně. Ale je to jako v podstatě vše tady jen odhad.
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#322389Verze : 0

Citace - CSR :

Podle toho co vím tak je to maketa k nácviku útoku pěchoty na tank.Další takový exemplář je na kraji Slaného,v prostoru bývalého cvičiště pro Slánská kasárna.Ale je v daleko horším stavu než tenhle.Jak to víte, že ho tady v Slaném za plochou dráhou máme? Smile
Zrovna nedávno na to přišla s kamarádem řeč a musíme se tam vydat ho nafotit...
URL : https://www.valka.cz/Aky-mohol-byt-ucel-tejto-atrapy-t33981#571206Verze : 0