Main Menu
User Menu

UFO

Diskuse
Objevil jsem něco jako létající talíř a prosím o pomoc při identifikaci. Jedná se o disk průměru asi 15 cm a výšky asi 2 cm, do kterého vedou trubičky zakončené mosaznými šroubky. Silnější trubička je zakončená čepičkou, která je zajištěna pojistkou, očkem nasazeným na závlačce. Na UFO je německý nápis: před použitím vložte rozbušku. Nášlapná mina to nebude, protože je to z pevného železa.
UFO - UFO

UFO
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#101239Verze : 0
Priznam sa, ze nieco taketo vidim prvy krat. na prvy pohlad to vyzera ako polna flasa divneho dizajnu, ale to by ani rozmery na nu velmi nesedeli a uz toboz nie to, ze tam mas vlozit rozbusku pred pouzitim..to..polna flasa teroristov Smile Tak mozem vediet kde si tento objav ucinil(a)?
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#101291Verze : 0
Předmět na snímku je francouzský diskový granát model 1914 (říkalo se mu i želva. Poněkud lepší snímek z muzea ve Verdunu přikládám.
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#101296Verze : 0
Bitaxe, mohol by si prosímťa o tomto granáte napísať niečo bližšie ???
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#101372Verze : 0
Neviem, ten prvý obrázok by mohla kludne byť nejaká mína na lode.Aspoň myslím.Inak fakt neviem.....
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#105253Verze : 0
to Paratrooper možná než začneš psát bys měl nejdřív číst, v původním příspěvku je uveden rozměr celé věci, tedy 15cm, to by byla mina tak pro modely.
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#105344Verze : 0

Citace - bitaxe :

to Paratrooper možná než začneš psát bys měl nejdřív číst, v původním příspěvku je uveden rozměr celé věci, tedy 15cm, to by byla mina tak pro modely.
Vieš o tej veci aj niečo viac ?
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#106217Verze : 0
2 Bitaxe : chcel som, aby si ešte niečo o tejto podivnej vecičke napísal, pretože mám podozrenie, že k míne to nemá až tak ďaleko, ako si myslíš, uvediem prečo.
Tento konkrétny predmet sa totiž tvarom nápadne podobá na japonskú magnetickú protitankovú mínu typ 99, používanú za vojny. Dá sa teda s úspechom predpokladať že vo svete existuje viacero mín podobného tvaru, alebo ak chceš konfigurácie. Okrem toho nechápem prečo by nemohla existovať mína o priemere 15cm. Nie všetky míny na svete sú protitankové ,alebo ak chceš protilodné ( protiponorkové ) - samozrejme extrémny prípad. Čo taký M18A1 Claymore ?
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#121689Verze : 0
to Aranai o minu nejde z jednoduchého důvodu, je to ruční granát z WWI, ke konstrukci tohoto poněkud zvláštního granátu došlo v roce 1913, na základě patentu firmy Dynamit Nobel z roku 1911, jeho konstrukce měla v té době zajistit výbuch (roznětky předválečných granátů nebyly v tomhle zcela spolehlivé) zde se právě výbuch zajišťoval tím že po obvodu bylo několik jednotlivých kanálků ve kterých byl rozněcovací mechanizmus. Byly užity dvě velikosti (na obrázku z Verdunu jsou obě) větší je obraný(některé zdroje ho označují M15) a menší útočný granát (označovaný M13) . Konstrukce byla sice spolehlivá ale tvar granátu který měl dobré vlastnosti v hodu (doletěl daleko) se ukázal nevhodný z pohledu rozptylu střepin, které nepokrývaly celý prostor ale šířily se v podstatě ve směru hrany tělesa. Protože se zároveň povedlo vivinout spolehlivé roznětky byl granát v roce 1915 ve výrobě nahrazen jinými typy. Na rozdíl od původní popisky (dělal jsem ji na základě popisu v muzeu) jde o německý výrobek. Správný název je "Diskushandgranate M13" a pro větší pak "Diskushandgranate M15" některé zdroje uvádí u většího i označení M14, ale M15 je častější. Granáty po zkončení výroby byly dále užívány a spotřebovány v průběhu WWI.
u modelu M13 byla celková váha 360 g z toho výbušniny (tolit) 130g, u M15 byla váha 480g váhu výbušniny se mi zjistit nepovedlo.
Úvahy o mině jsou tedy v tomto případě poněkud nesmyslné (tím spíš že už na obrázku z muzea je celkem jasně napsáno že jde o granát) a o námořní už vůbec patří do říše snů (pokud si autor nechce pořádat námořní bitvu ve vaně). Ono stačí se podívat po zdrojích a nespřádat složité teorie. Pokud si chceš podobné ptákoviny Aranaii vymýšlet klidně to dělej, je to tvoje věc, ale mne z nich vynech, bláboly o tom co by to "mohlo být kdyby .." mne nezajímají a na podobné hlouposti nehodlám mařit čas, dotaz byl jasný a odpověď na něj taky, teorie čemu se co podobá jsou mimo.
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#121704Verze : 0
Nechápem prečo taký obsiahly a pre mňa dosť poučný a zaujímavý príspevok musíš zakončiť invektívom, no nevadí. Mne je jasné, že si tento predmet identifikoval, moja poznámka smerovala len k faktu že existujú míny, ktoré majú rovnaký tvar a možno pracujú na podobnom princípe. Nič viac. Ajtak dik za odpoveď.
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#121775Verze : 0
Zkus si přečíst svůj příspěvek a pak možná pochopíš že se nehodlám bavit o blbinách, to že někdo nesmyslně (průměr je hned nahoře) napíše blábol a ty ho pak obhajuješ je možná normální (koneckonců je to tvoje věc) stejně normální ale je že se o blbinách nehodlám bavit já (třeba s tebou Smile )
URL : https://www.valka.cz/UFO-t28746#121782Verze : 0