Main Menu
User Menu

Štrafbat (Trestný prapor)

Diskuse
https://www.dvdigital.ru/dvd/w966
https://www.imdb.com/title/tt0425715/


režie: Nikolai Dostal
scénář: Eduard Volodarsky
Nový ruský 11-dílný seriál zabývající se doposud tabuizovaným tématem trestných praporů Rudé armády za druhé světové války. Do trestných praporů byli posíláni vojáci za skutečná (zbabělost v boji, kriminální činy) i smýšlená provinění (zajatí vojáci osvobození z německých lágrů, političtí vězni atd.). Tyto jednotky byly posílány do první linie na nejohroženějších místech, v týlu jim stály oddíly NKVD a pokud ustupovali bez milosti jim střílely do zad. Někteří z vojáků, kteří přežili peklo takovéhoto nasazení byli „rehabilitováni“ a převeleni k řadovým jednotkám.
URL : https://www.valka.cz/Strafbat-Trestny-prapor-t21491#82205Verze : 0URL : https://www.valka.cz/Strafbat-Trestny-prapor-t21491#82207Verze : 0
Bratrstvo neohrožených špinavců ve velkorysém ruském provedení


Jedenáctidílná série natočená na základě skutečných událostí


Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!


O filmu:


Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.Muj nazor: Videl jsem jen prvni DVD (tri dily). Zarazilo me to avizovane "velkoryse ruske provedeni". Nic velkoryseho sem na tom nevidel. Skupinka nekolika trestancu, tanky jedouci za krovim aby nebylo videt ze veze jsou vezeny asi na zebrinaku, zadna velka hromadna akce. Skupinka bud dostala na prdel od Nemcu, nebo je pokosili kulometem prislusnici NKVD. Nechci timto zlehcovat opravdovy tragicky osud techto vojaku ale "velkoryse provedeni" me zklamalo. Dalsi dily uz jsem si ani nepujcoval. Jestli nekdo videl vsech 11 at taky poreferuje... Mozna jsem o neco prisel...
URL : https://www.valka.cz/Strafbat-Trestny-prapor-t21491#219844Verze : 0
Děj je velmi reálný a syrový.Nejde rozhodně o žádnou oslavu ruského hrdinství, ale o popis "obyčejného" života lidí, kteří už nemají co ztratit. Přestože bojové scény jsou trochu slabší, tak se mi seriál velmi líbil.


"Jaké máte ztráty ?"
"Ze 700 mužů mi zůstalo 18. Včetně mě."
URL : https://www.valka.cz/Strafbat-Trestny-prapor-t21491#221072Verze : 0
Tak já tedy referuji:


Nízkorozpočkovka až hamba. Politicky je to sice podařené a ukazuje to, co se dlouho tajilo, ale to je asi tak vše. S vyjímkou pár akcí je to jen jedenáctidílná nuda vyprávějící o lidech, která by se klidně dala očesat na přijatelných osm dílů a nic by to neubralo(snad jen kromě řečnění o politice, románek mladého kluka se zdravotní sestřičkou a podobné).


Nwchce se mi moc rozebírat technika(bylo by to na dlouho), kdyžtak kouknětě na moje stránky( https://www.krieg.estranky.cz ), je tam o tom povídání a obrázky.
URL : https://www.valka.cz/Strafbat-Trestny-prapor-t21491#222685Verze : 0
Súhlasím s Tebou, Pecold. Mne sa ale zdá, že tam nešlo ani tak o bojové scény, povedal by som že tie tam boli iba na dokreslenie obrazu, ale skôr o psychologické vykreslenie jednotlivých postáv, ktore sa z rôznych dôvodov dostali do trestného práporu. Ale vrelo odporúčam tento seriál, je skutočne nádherný!
URL : https://www.valka.cz/Strafbat-Trestny-prapor-t21491#283885Verze : 0
MOD