Koně a vojsko (dragoun, husar, hulán)

Diskuse

Prosím pomozte mi. Setkala jsem se při svých návštevách muzea s několika pojmy, ale nikdo mi nebyl schopen vysvětlit, jaký je v tom rozdíl. Víte někdo jaký je rozdíl mezi dragounem, hulánem a husarem? Dívala jsem i do slovníku cizích slov a tam bylo napsána, že to byla jízdní pěchota a vojáci na koních. Musí mezi ními být i nějaký jiný rozdíl než jen barva uniformy. Sad
V pardubicích byla kasárna hulánu i dragounů během 1. světové války. Tak jak to tedy je?


Děkuji
URL : https://www.valka.cz/Kone-a-vojsko-dragoun-husar-hulan-t18394#67675 Verze : 0
pokud mne paměť neklame tak dragoun je vlastně pěšák který se přepravuje do boje na koni, ale bojuje pěšky (samozřejmě může útočit i koňmo ale to by měla být vyjímka)
Husaři a huláni byly jízdní jednotky, které se odvozovaly od národních útvarů. Huláni (původem polské jízdní oddíly) byly těžká jízda, zatímco husaři (od maďarského Húsz-20) byly jízdou lehkou. Ale myslím že dost záleží na období které tě zajímá.
URL : https://www.valka.cz/Kone-a-vojsko-dragoun-husar-hulan-t18394#67700 Verze : 0
Jen drobná úprava. Podle encyklopedie se jednalo v případě hulánů o lehkou, nikoliv těžkou jízdu. Uniforma vycházela z polského kroje, výzbroj šavla a případně i píka. V 19.st. se rozšířila i v jiných státech.


U husarů souhlas, v 15.st. jezdci šlechtické brané hotovosti v Uhrách, v uniformě prvky maďarského nár. kroje. Výzbroj šavle, pistole a krátka karabina. Ve většině zemí lehká jízda. Vyjímkou jsou zmiňovaní poláci v 16.-18.st. , u nichž husaři byli součástí elitního těžkého jezdectva. Výzbroj dlouhé kopí a ochraná zbroj (podle křídel na ní umístěných nazývání andělští husaři).


Dragouni taktéž souhlas, jezdecká pěchota od konce 16.st. Rozdělení na mušketýry a pikenýry. Postupně se z nich však stává druh pravidelného jezdectva, zařazovaného jako polotěžká, v některých těžká jízda (Anglie). Ve výzbroji palaš nebo šavle, pistol a puška. Jako ochrana většinou pouze přilba. U nás jako druh jízdy až do začátku 2.sv.v.


Tolik MALÁ ČESKOSLOVENSKÁ ENCYKLOPEDIE, z níž jsem informace převzal.


to Roni: Koho si se ptala? Nějak si nevzpomínám Wink
URL : https://www.valka.cz/Kone-a-vojsko-dragoun-husar-hulan-t18394#67804 Verze : 0
Ono s tím jak se jdnotlivé druhy jízdy nazývaly je opravdu dost chaos, to co v jednom státě je jízdy lehká je jinde (nebo jindy) těžká a podobně. Vím že bývali ješte kyrysníci (tedy těžká jízdy s poloviční zbrojí) švališéři (pokud vím ve francii) a zřejmě i další.
to MART.in díky za upřesnění.
URL : https://www.valka.cz/Kone-a-vojsko-dragoun-husar-hulan-t18394#67812 Verze : 0
Není zač, pomohla a upřesnila spíš encyklopedie než já Smile.
URL : https://www.valka.cz/Kone-a-vojsko-dragoun-husar-hulan-t18394#67819 Verze : 0
Moc děkuji. Já jsem byla na jedné výstavě u nás na zámku a tam měli tři obrázky, které byly pojmenovány: Rakouský hulán, Rakouský dragoun a Rakouský husar. Podle jejich umístění bych typovala období na přelom 19. a 20.století. Mohu se ale mílit, byla to výstava chladných a palných zbraní.
to Mart.in: Copak za to můžu, že mě nevnímáš, pokud se na něco ptám! #Silly
URL : https://www.valka.cz/Kone-a-vojsko-dragoun-husar-hulan-t18394#67894 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více