Main Menu
User Menu

Pohřešovaní

Diskuse
Dobrý den vážení "VALKAŘI"


Už to je více než rok, co jste mi pomáhali ve hledání informací o konci mého dědy Havlíčka.
V běžně dostupných údajích lidských ztrát první světové války bývá uváděno na 10 milionů padlích, 20 milionů raněných a přes 7 milionů pohřešovaných na obou stranách konfliktu. Potřeboval bych si ujasnit, zda ve skupině pohřešovaných (tam je zařazen i můj děd) jsou počítáni i ti vojáci, kteří se, třeba i po letech, vrátili ze zajetí a nebo byli z této sumy dodatečně odečteni. Mohou to být docela odlišná čísla.
Pokud máte někdo v této otázce jasno, budu vám za odpověď vděčný.
Také jsem si všiml, že jenom ze vděčnosti fungovat nemůžete. To mi to ale trvalo.
Děkuji, Smyčka
URL : https://www.valka.cz/Pohresovani-t174724#517231Verze : 0
Dobrý den,

o těchto číslech, obzvláště o těch celkových hausnumerech, se nedá nic konkrétního říct, vznikají různým sčítáním různých údajů, existuje spousta variant těch počtů a nikdo nemůže nijak zjistit, která je nejblíž realitě... Ale obecně bych řekl, že téměř vždy v nich BUDOU započítáni mezi nezvěstnými všichni, kteří byli jako nezvěstní vedeni, to znamená bez ohledu na to, co se s nimi skutečně stalo. A konkrétně 7 milionů pohřešovaných, to je určitě číslo zahrnující všechny zajaté, z nichž mnozí válku přežili.

Jiná věc je, že do počtu padlých se mnohdy započítávají i ti, co zemřeli například v zajetí, nebo ti co byli nezvěstní a nevrátili se a byli prohlášeni za mrtvé dodatečně, nebo prostě nějaká poměrná část nezvěstných, kdy se řekne, že např. 1/10 nezvěstných jsou ve skutečnosti mrtví... takže v těch číslech můžou tito být dvakrát. O zraněných nemluvě.
URL : https://www.valka.cz/Pohresovani-t174724#517384Verze : 0