Main Menu
User Menu

Pomoc: Označení čs. letadel a čs. vozidel

Diskuse
Dobrý den, potřeboval bych poradit a pomoci. Mám zpracovávat článek o vzniku a vývoji znaku na armádních vozidlech AČR. Oficiálně se mu říká Národní rozlišovací znak a je to ta "kulatá" vlaječka, co je třeba na Pandurech. Podle nepotvrzených informací, ČSLA tento znak zavedla 27. prosince 1962. Do té doby se podobný znak (vlajka "v kruhu") používal jen jako výsostný znak našeho letectva (a opět dle ne zcela potvrzených informací od roku 1921).


Potřeboval bych poradit buď literaturu, publikace či články, které by se tímto mohly zabývat, popř. jména na odborníky, kteří by o tom mohli něco vědět. Anebo jestli nevíte něco Vy Smile


Zajímá mě, jak vypadaly výsostné znaky ČS letadel před použitím "vlajky v kroužku" (včetně ještě rakousko-uherského letectva) a co měla naše armáda na vozidlech před rokem 1962, popř. jak se liší vlaječka na vozidlech ČSLA a AČR (někde jsem četl, že dnes chybí modrý lem, ale v příslušném zákoně modrý lem je).
Našel jsem jen toto, a tam chybí zdroje (pouze jméno již zesnulého historika)
https://www.vinar.cz/mitte/obecne.htm


Díky za jakékoliv informace či pomoc!
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-Oznaceni-cs-letadel-a-cs-vozidel-t143712#463850Verze : 0
K výsostným znakům na letadlech se zkus podívat po osvědčené knize Václava Němečka Československá letadla 1918-1945, Případně seriál Jana Krumbacha Československá křídla, vycházející v Letectví+Kosmonautice v letech 1975-1976.
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-Oznaceni-cs-letadel-a-cs-vozidel-t143712#463851Verze : 0
MOD
Díky moc, knížka pomohla, letadla jsou zpracovaná dobře. Ale pořád nemám jasno o značení vozidel.


Jak to bylo za první republiky? Dozvěděl jsem se jen, že vozidla nebyla značena jinak (resp. jen příslušnost k jednotce), ale jinak voják musel znát svou i nepřátelskou techniku a orientoval se jen podle jejího vzhledu.
Je to tak?
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-Oznaceni-cs-letadel-a-cs-vozidel-t143712#464263Verze : 0