Main Menu
User Menu

Rozostupy medzi jednotkami (čatami, rotami, atď.) a ďalšie otázky

Diskuse
Hoj hoj,


už dlhšie má trápia nasledovné otázky (1. a 2. svetová vojna):1.) Aké dlhé rozostupy sú medzi jednotlivými útvarmi (jednotkami) v obrane? Niekde som sa dočítal že asi 1,5 km, no príde mi tak trochu kravina. Veď čo v prípade útoku na práve túto "štrbinu"?


2.) Keď som videl nejaké fotky obranných postavení, napr. zákopov - zákopová sieť uprostred šíravy, sama. Myslel som, že sa jedná o súvislú líniu, de facto od mora až po more - po celej dĺžke frotnu - aby sa nedala obísť.


3.) Často na mapách vidím rozostavenie jednotlivých divízií, napr. www.emersonkent.com
čo ale medzery medzi nimi? Veď by sa tadiaľ pretiahla celá armáda.


4.) To isté čo obrany, týka sa aj útoku.


5.) Napr. seriál Bratrstvo neohrožených, 5. diel - Křižovatky -
Veliteľ roty rozpráva o tom, že za nejakým násypom je jednotka Nemcov a keby im (Nemcom) to došlo, môžu ich pozdĺž násypu obísť a napadnúť z boku - ako je to možné? Myslel som, že každá jednotka má po boku ďalšiu, inú jednotku, ktorá nejakému obchádzaniu zabraňuje - proste súvislá línia frontu.Ospravedlňte moje dotazy, ale nemám sa to koho a kde spýtať a dosť ma to štve, že si to neviem predstaviť. Very Happy


Díky za pochopenie.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#463825Verze : 0
neco malo k rozmisteni jednotek se da najit v clanku o československé lidové armádě v obraně, viz

https://www.valka.cz/clanek_14180.html
https://www.valka.cz/clanek_14181.html
https://www.valka.cz/clanek_14182.html

je to rozepsane pro jednotlive urovne jednotek ...


druha vec je ta, ze obvykle branis to, co je v danem terenu nejduzitejsi, protoze na braneni cele souvisle linie proste nemas dostatek jednotek (prvni svetova valka se zakopy od more k mori je dost vyjimecna prave tim, ze se az na par metru sem ci tam fronta temer nehnula). Takze branis kopce, dulezite prechody pres reky, cokoliv co ma ze strategickeho hlediska vyznam. Utocici vojska te sice mohou obejit, ale riskuji, ze napadnes jejich tyl nebo budes drzet strategicke misto a branit ho ... Na "mezery" mas pruzkum, na jejich zaceleni v pripade utoku zalohy, ktere se do daneho mista nasadi.

Jinak zmineny obrazek samozrejme vubec nepostihuje skutecne rozmisteni jednotek, je to tak nejak ramcove nastreleno, kdy ty divize asi byly, ale vem si, ze divize je v plnem stavu nejakych 12000 vojaku, sbor krat tri i vic, armada jeste vic ... takze jeden obrazek nemuze vubec postihnout jejich skutecne rozmisteni. A ze tam mezery byly, to je jasne, diky tomu take soveti u Stalingradu prorazili, kdyz zautocili na mista spoju jednotlivych divizi (navic slabe vyzbrojenych divizi spojencu Nemecka)
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#463839Verze : 0
MOD
Prvá svetová vojna bola líniová (súvislý sled zákopov).


Druhá svetová vojna a neskôr je skôr založená na oporných bodoch (okrem výnimiek - napr. Irak - Irán).


Medzery medzi jednotlivými bodmi sú vyplnené zátarsmi, mínovými poliami a sú postreľované paľbou z jednotlivých oporných bodov, alebo delostrelectvom.EDIT: kým som hľadal články tak ma Admin predbehol.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#463840Verze : 0
MOD
Přesně, číselné údaje k bodu 1) ti dodal Admin, já se pokusím odpovědět na zbylé otázky.


ad 2) Toto platilo za 1. sv. války, zejména na západní frontě. Palebná síla vojsk vysoce převýšila jejich mobilitu, což vojáky zahnalo pod zem - vznikla opravdu souvislá obranná linie. Jednotky byly v dotyku a mezery mezi nimi nebyly žádné.


ad 3) Jde o zákres taktických značek, tedy vyznačení prostoru, v němž je tato jednotka dislokována, nikoliv o přesný zákres obranného postavení


ad 4) přesná čísla ti neřeknu, ale obecně nelze vést útok po celé šířce fronty, takže ty jednotky, které prolomí frontu a postupují vpřed logicky nemohou mít chráněné boky. teprve až se útok zastaví, dorazí další vlastní jednotky, které se postaví po bok jednotek, které byly na čele útoku a pokud velení dojde k závěru, že je třeba přejít do obrany, začne se opět budovat obranná linie. Toto bylo obecné schéma právě za 1. sv. války.


ad 5) za druhé světové války se oproti 1. sv. válce situace výrazně změnila. vojska disponovala náhle novými mobilními prostředky (zejména tanky), které umožnily návrat k manévrovému způsobu vedení boje. V takové válce se snadno stane, že jednotky, které mají být vedle sebe, ztratí dotyk. To může být způsobeno řadou příčin, nestejná rychlost postupu vlastních jednotek, ústup některé jednotky, neschůdnost terénu apod.


Navíc bratrstvo neohrožených je o výsadkářích, nejsem si zcela jist, o kterou situaci se jednalo, ale výsadková vojska obecně bojují za frontovou linií. Na seskok výsadkářů musí napadená strana reagovat přisunutím vlastních jednotek (stažením z fronty, nasazením záloh), ale ty teprve budou linii vytvářet, postupně jak dorazí do svého operačního prostoru, takže dokud nebude tato linie vytvořena, musí jednotky bojovat samostatně.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#463841Verze : 0
MOD
Ono je to jednoduché ... stačí si to představit ideálně někde venku v přírodě ne u "bedny" Very Happy


Pro představu stačí jeden třídní výlet ... to je zhruba četa.


Třída (četa) má bránit opěrný bod široký 400 m. To je zhruba délka vnějšího oplocení běžného stadionu.


Tak vycházejí 10-15 m metrové rozestupy mezi lidmi, za předpokladu, že obrana bude jen v linii.


Každých zhruba 10 lidí (vojenskou terminologií družstvo) musí zvládnout velitel hlasem. A to je má roztažené až na 100 m - to je rovinka na stadionu Very Happy


Přitom je 400 m ve volném terénu nebo na okraji města z celkového hledisky dohromady nic.


Tři takové čety (třídy) mají bránit 1500 m jak to udělat?


Musely by se ještě zvětšit rozestupy mezi lidmi. To už by se v družstvu ani neslyšeli, takže by bojoval každý sám za sebe.


Proto se zpravidla umisťují opěrné body čet do tvaru trojúhelníku základnou směrem k nepříteli. Pokud nepřítel projde mezerou ... narazí na četu v hloubce obrany.
Navíc riskuje, že se dostane do boční palby obou prvosledových čet mezi kterými se snaží projít. Proto se buduje opěrný bod s možností boční palby (záložní palebné stanoviště) a ne jen "linie obránců".


Obránci se pochopitelně snaží využít terén, například opřít jedno křídlo o les, kudy neprojedou tanky - mají o starost méně Smile

Ty rozestupy jsou dané dostřelem útočné pušky a kulometu.


Čety a družstva v jejich rámci tak mohou být kompaktnější.


A takhle se to skládá dál směrem k praporu atd. Vždy to má nějakou logiku, danou zpravidla dostřelem typické zbraně nebo systému.


V obraně jsou mezery menší, protože je potřeba zvětšit palebnou sílu. Obránce je ve výhodě, zvláště když se jedná o předem připravenou obranu.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#463848Verze : 0
MOD
Ďakujem za super odpovede. Síce ešte nemám úplne jasno, ale hmla už pomaly ustupuje. Very Happy


Ale ako som naznačil v názve topiku - mal by som viac otázok. Teraz konkrétne ma napadá napr.:
- prečo Nemeckí vojaci na konci vojny často nosili namiesto prilieb čapice (vídať to na fotkách alebo aj vo filmoch, kde vidieť Nemca v jeho typickej prilbe je skôr rarita)? Možno sa to netýka priamo konca vojny, no mám pocit, akoby prilby vymenili za čiapky vždy keď prehrávali (foto zo Staligradskej bitky či dňa-D, atď...).
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464006Verze : 0
v boji ju určite nosili... a tie fotky su robené väčšinou až po ňom.... v prilbe je velmi ťažko vydržať celý deň... skús si nasadiť len tú hokejovú a vydržať v nej .... Smile potom si jej váhu niekoľkokrát vynásob.... kľudne sa pýtaj .... nikomu tu hlavu neodtrhneme Smile možno.... Smile
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464059Verze : 0
MOD
Jednu nemeckú helmu doma mám a je to fakt slušná záťaž na krk. Very Happy Ja len že napríklad Američania majú na fotkách helmy snáď vždy, Briti takisto. Neviem, čím to je.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464062Verze : 0
Amíci jsou specialita Smile
Měli hi-tech verzi Very Happy


Běžně se nosila jen lehká skořepina s kompletním řemením, která se na první pohled nedala od přilby moc rozeznat.


Před bojem se na ni nasazovala ocelová přilba. Poznat se to dalo podle toho, že kompletní přilba měla kolem dokola "dvojitý" okraj, právě proto, že byla dvojitá.


U těch fotek jde o to, kdo, kdy a za jakých podmínek to fotil.


Na začátku války měli Němci čas na "aranžované snímky". Na konci už moc ne, takže fotky jsou většinou po boji, kdy na opičárny s "výstrojní kázní" nebyl čas ani nálada.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464063Verze : 0
MOD
A nehraje v tom roli i skutecnost, ze nemci se smerem ke konci valky potykali s nedostatkem vseho ? Zasobovani vazlo, vyroba tez, takze jestli nekdo nekde v boji o blembak prisel, a hnala se za nim Ruda armada, Hitlerova nejvetsi starost asi nebyla dodavka novych helem ?
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464077Verze : 0
MOD
Tiež som nad aspektom logistiky uvažoval.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464083Verze : 0
MOD
Jenom rychla poznamka k problematice:
1) Cepice vs. helmy - a neni to take dano problematikou boju v zime? Preci jenom pri bojich ve Stalingradu ci Ardenach byla hodne velka zima a velmi standardnim chovanim bylo proste bojovat bez helmy a pouzivat cepice a ruzne kapuce, hadry, apod.. Ono se v nejakych ruskych -30 stupnich cely den stradovat ve studene kovove helme asi taky neni prijemny (resp. nekde jsem cetl tepelna srovnani a byly to dost velka cisla srovnani tepelnych ztrat s helmou a bez helmy). Rusove mimochodem delali to same.


2) Bratrstvo neohrozenych - pokud si dobre vzpominam na tu zminovanou pasaz z knihy, tak problem zde byl velmi jednoduchy. Beru to primo z knihy (Winters, Major Dick, with Cole C. Kingseed (2006) - "Beyond Band of Brothers: The War Memoirs of Major Dick Winters"), protoze dle meho nazoru nebylo to v serialu zachyceno prilis dobre.


Nicmene slo o pruzkumnou misi za nepratelske linie (resp. pokud me pamet neklame, za kanal oddelujici obe dve strany), pricemz doslo k tomu, ze se potkali s jednotkou vysadkaru Luftwaffe, ktera byla pocetne silnejsi. Americane se pri prvotnim kontaktu stahli do pozic na jedne strane naspu a cekali na posily - zejmena kulometne a minometné družstvo. Jak psal Winters, tak se pouze po zbytek dne modlil, aby Nemci nebyli tak agresivni a nevyrazili smerem k nim, protoze by meli jak vyskovou vyhodu, tak take vyhodu napadeni z nekolika stran (coz znamenalo, ze by behem chvile prestali Americani existovat). K tomu nedoslo a pote, co Winters obdrzel posily tak se na Nemce vhrnul, coz jiz zachycuje ten serial. Ale slo o pruzkumnou akci, tedy nelze rozjimat o podpore ostatnich jednotek.


Mimochodem na tehle a par dalsich akcich Winters doklada naprosty upadek kvality nemeckych dustojniku a poddustojniku v dusledku ztrat a valecneho opotrebeni.


3) Ad druhá světová válka - torufám si tvrdit, že zejména na německé straně vůbec nešlo o opevňování jednotlivých opěrných bodů (tzv. strongpoints). Naopak doktrinálně melo jít o propojené linie do hloubky, avšak díky ztrátám a zejména rozlezlozti fronty v Rusku se uplatnovala tato taktika opernych bodu (dalsim faktorem bylo celkem instinktivni stahovani jednotek za teplem - tedy v nejakych -30 stupnich se Nemci stahovali k mestum a dalsi oeprnym bodu, kde bylo teplo, misto aby drzeli linii uprostred stepi, kde se prohanel ledovy vitr), i kdyz s sebou nesla obrovske ztraty a hlavne prulomy, po kterých dochazelo k celkem velkym obklicovacim operacim.


Dobre je to popsano ve vojenské studii: Standing Fast: German Defensive Doctrine on the Russian Front During World War II. Dá se stáhnou zdarma v angličtině na internetu a rozhodně ji doporučuji.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464089Verze : 0
Takže jsem našel i část toho příběhu z Band of Brothers v mé knize - jde o kapitolu 8 nazvanou The Island:


"While waiting for the rest of the platoon to join us, I went out fifty yards into the field between the two lines to contemplate the situation we were facing. After careful reflection, three things were immediately apparent: first, the Germans were behind a good solid roadway embankment.
We were in a shallow ditch, with no safe route for withdrawal.


Second, the Germans were in a good position to outflank us to our right and catch us in the open flat field with no cover. Lastly, if the Germans had a force of any size, they could advance right down that roadway south and there would be nothing to stop them until they hit the battalion command post. Determining that we could not stay where we were but refusing to retreat, I decided to attack."


Myslim, ze to dost dobre popisuje situaci.
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#464093Verze : 0
Ešte raz ďakujem za odpovede, mnohé mi to objasnilo, ale mal by som tu ešte jednu elementárnu záležitosť.
Napr. tie obranné oporné body - v prípade útoku dobyjú útočníci tvoriaci okraj (krídlo) útočnej formácie (povedzme aj niekoľko kilometrovej) jeden operný bod v smere postupu, no automaticky sa dostanú na dostrel ďalšieho operného bodu zo strany. Dobyjú i ten, no zase sa dostanú na dostrel ďalšieho - a takto vlastne až po koniec frontu. Lenže niečo mi vraví, že to takto asi nefunguje. Ale ako potom?
URL : https://www.valka.cz/Rozostupy-medzi-jednotkami-catami-rotami-atd-a-dalsie-otazky-t143705#497968Verze : 0