Main Menu
User Menu

Leon Dagrelle a cizinci v SS

Diskuse
Podle toho co dokázal to byl zřejmě nejlepší voják Waffen-SS, stoprocentně nejlepší z cizinců - znáte jiného vojáka, který to dotáhl od obyčejného vojína na podplukovníka za pár let.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#40014Verze : 0
Musim rict, ze i to co zazil po valce je taky hodne na roman. Viz. jeho ulet z Norska, pak ziti ve Spanelsku, mezinarodni zatykace, atd.


Ale vojak to byl sakramentsky dobry - z cizincu jednoznacne nejlepsi a mozna fakt i cely SS. Ja mam osobne rad taky Felixe Steinera, nicmene tyhle dva jsou moji oblibenci Smile


Mimochodem - necetli jste drzitele Zeleznych krizu v cele SS Smile Byli tam i Cesi (teda jeden stopro, a druhy pouze dojem podle jmena) ... Rek' bych, ze byli z divize 31. SS divize - emblem za chvili bude pod mym jmenem !!...
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#40183Verze : 0
Nejsem si jistej jestli ti Češi byly z 31. divize SS, ta nebyla složená z občanů Protektorátu, pouze se tady formovala.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#40384Verze : 0
No po pravde uz na jinem foru se o tehle "nezname" divizi vedlo hodne sporu a dokonce sami historici v tom nemaji jasno.


Jsou totiz dva nazory:
31 divize SS Bohmen und Mahren - formovana na uzemi CR, slozena z lidi ze cviciste Benesov, pak ze sudetskych ceskych Nemcu a take nekolik desitek Cechu, znicena ?????? bud u Hradce Kralove, Sasko nebo Slezsko
podle nekterych zdroju ma ale cislo 42


31 divize SS Baschka - formovana na uzemi Srbska, slozena z Nemcu z Madarska z oblasti Baschka a castecne osazenstva Slovenske, znicena ve Slezsku.


Tak a ted babo rad, ale vetsina oficialnich historiku se klani k nazoru cislo 1. Ja osobne taky ...
Jenze problem se dramatizuje, protoze v ramci SS existoval panzergrenadieren regiment nazvany Bohmen und Mahren. Takze nedoslo k zamene ???mozna, ale pokud existuje struktura divize viz. nize tak asi mozna ne.


SS-Freiwilligen Grenadier Regiment 78
SS-Freiwilligen Grenadier Regiment 79
SS-Freiwilligen Grenadier Regiment 80
SS-Artillerie Regiment 31
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#40539Verze : 0
Do Waffen SS měla spadat pouze Svatováclavská rota, která byla zničena dřív než byla vůbec nasazena.A Češi jako národ měli do W-SS vstup zapovězen.Ta výjimka byla tvořena příslušníky Vlajky ze Sv.R.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#56841Verze : 0
Pokud vím, tak to měla být původně brigáda sv.Václava, ale nakonec se přihlásilo asi jen 30 mužů pochybné existence, takže to Němci zavrhli.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#56847Verze : 0

Citace - von Fenstein :

Musim rict, ze i to co zazil DeGrelle po valce je taky hodne na roman. Viz. jeho ulet z Nemecka, pak ziti v Belgii, .....A to si četl kde ?!?!?


Tak zaprvé neulétl z Německa, ale z Norska. Za druhé, po válce zůstal v exilu ve Španělsku a do Belgie se nevrátil.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#60802Verze : 0
Tiež som čítal, že divízia "Bohmen-Mähren" bol tvorená iba z Nemcov, ktorí žili na území Protektorátu. Skôr by ma zaujímalo, či niekto nevie o pôsobení Slovákov v rámci SS. V knihe G. Williamsa SS: Hitlerov nástroj teroru sa síce spomína Hauptscharfuhrer Vendrenský ako Ritterkreuzträger, ale skôr si myslím že to bol slovenský Volksdeutsch. Tak isto sa hovorí o Slovákoch v rámci protipartizánskych jednotiek Josef, Edelwiss a Schneewitchen. Vie niekto viac?
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#68097Verze : 0
Co se týče Slováků, tak bych řekl asi toto:


Komanda Josef, Edelweiss a Schneewitchen spadala do rámce A SS. Pokud dobře tuším, tak jeden z jejich slovenských "domnělých"velitelů Nižňanský (nebo tak nějak), komando Edelweiss je teď souzen v Německu v Mnichově, další pak byli popraveni po osvobození nebo v průběhu komunismu. Bohužel asi se nikdy nedozvíme plnou pravdu o tomhle člověku, protože většina svědků buď změnila výpověď (verze A) nebo se konečně rozpomenuli na to, jak to bylo doopravdy netlačeni žádným komunistickým režimem (verze B). Buď jak buď je to určitě mediálně nejslavnější slovenský SS-man ....


Jinak, co se zapojení Slováků týče, tak většina těchto "protipartyzánských" komand byla tvořena většinou ze Slováků, doplněnou o německé velitele popř. část mužstva.


A také podle mých zdrojů působily Slováci v jedné z SS Fuss-standarde (může se jmenovat i SS- Slowakei??), popř. v jedné z SS Reiter-standarde. Tady i já přivítám jakékoli info o těchto uskupeních, popř. pokud někdo vlastní knihu Allgemeine-SS, rád bych ji přečetl.


Dále velitelé:
1) Velitelem SS na území slovenska byl známý SS-Obergruppenführer Berger, Gottlob S.
2) Policejním složkám SS velel SS-Obergruppenführer Höfle, Hermann
3) dále pak SS-Obergruppenführer Karl Pfeffer-Wildenbruch (?Srpen 1944 - ? 1944)


V rámci Waffen-SS nejsem si tak moc jistý, ale nemyslím si, že by tam bylo tolik Slováků, protože pokud by chtěli bojovat proti "komunismu" tak by se spíše zapojily do Slovenských jednotek, než do SS. I když se Slovenský stát také udává jako "dodavatel" mužů pro tzv. SS-Freiwilligenverbände.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#68787Verze : 0

Citace - Kubator :

Tiež som čítal, že divízia "Bohmen-Mähren" bol tvorená iba z Nemcov, ktorí žili na území Protektorátu. Skôr by ma zaujímalo, či niekto nevie o pôsobení Slovákov v rámci SS. V knihe G. Williamsa SS: Hitlerov nástroj teroru sa síce spomína Hauptscharfuhrer Vendrenský ako Ritterkreuzträger, ale skôr si myslím že to bol slovenský Volksdeutsch. Tak isto sa hovorí o Slovákoch v rámci protipartizánskych jednotiek Josef, Edelwiss a Schneewitchen. Vie niekto viac?vendrensky(ci vendersky) bol zrejme slovak mal vraj padnut v budapesti. okrem neho viem o ss rotemfurerovi janovi takačovi ten bojoval pri nimwegene proti spojenec.parasutistom jeho diviz.mala byt zlozena z nemcov, slov. nemcov, talianov, lotysov a slovakov no neviem.celkovo v ss sluzilo asi okolo 8tisic obcanov SR vacsinov nemcov.plus zname protipartiz.jednotky a pokus o ss-legion slowakei. tan mal vzniknut v lesanoch, vel. mal byt SS-pplk.Walter Domes(sudetak)alebo SS-pplk Jan Lokšik prepusteny z slov.arm. v 1943 pre zlociny pri zaistovacej div.mala sa skladat z gardistov evakuovanych do lesian. do konca vojny sa to nestihlo ale cast sa mala udajne v ramci SS-kampfvebant Walenstein zucastnit bojov v prahe v maji 1945.vie niekto viac? ja uz nie.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76575Verze : 0
To perun39: to sú pre mňa úplne nové veci, vďaka za informácie. Údajne mali Slováci bojovať aj v rámci 5.SSPzDiv. "Wiking" a 36.WaffenGenDiv. "Dirlewanger", nevieš o tom niečo? Prípadne čokoľvek o zdrojoch, z ktorých by som sa niečo dozvedel? Odkiaľ si čerpal Ty? Confused:
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76661Verze : 0
moje info su hlavne z knihy J.Korček Slovenska republika 1943-45 a so zbornika Slovensko a druha sv.vojna.nieco malo je aj v knihe od T.Jakla Čechy 1945, ta vysla nedavno. v SS brigade dirlewanger pokial viem slovaci boli len ako sprievodcovia pocas povstania boli to HG v sile mozno 1-2 čiat viac nie.Wiking bude omyl na onte totiz dlhsie susedila s Rychlou div. a neake akcie robili spolu tak mojol vzniknut dojem slovakov v div.Wiking. o protipartiz.jednotkach sa da najst viac okerm snezienky k tej neviem nic. o slov.nemcoch v ss je clanok v zborniku kated.historie umb v b.bystrici.kuknem presne ktore cislo a tak.a dam vediet.Kubator o tom venderskom nevies viac?
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76748Verze : 0
To perun39: O Vendrenskom (tak je uvedený v "SS: Hitlerov nástroj teroru" len toľko čo som písal, mal byť Hauptscharfuhrer a mal dostať RK v januári 1945. Na nete som zatiaľ hľadať neskúšal. Inak som narazil na zmienku o tom, že zo Slovákov, ktorí sa nachádzali na území protektorátu začiatkom r.1945 sa veliteľstvo SS v Prehe snažilo zostaviť dobrovoľnícku jednotku "Slovensko", údajne bez úspechu (S. Auský: Dobrovolníci - Evropská politika a druhá světová válka, Dita, 2002). Edelweiss a Schneewitchen, o tých Oldřich Sládek: Ve znamení smrtihlava, Naše vojsko, 1991.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76898Verze : 0
toho nasho RK som zatial na nete nenasiel. dik za info. ten ausky ma pravdu ss-legion slowakei nebol v skutocnosti do konca vojny postaveny ale asi chybalo malo. ty slovaci boli vecsinov z HG menej z domobrany nieco tusim ze tam boli delostrelci na vycviku. udajne ich bolo do 4000.tak je to tusim v tom zborniku slov.a2sv.vojna
v nejakej knihe o ss co visla v 80-tych rokoch na zapade bola nakreslena aj rukavova nasivka klasicke prevedenie.videl som to prefotene, chcem si to v dohladnej dobe zistit a tiz skopirovat, potom ti dam vediet.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76913Verze : 0
predsa som len nieco nasiel na nete, nahodou:
oberscharfuhrer Wendrinsky Gustav, 1./SS-Pz.Jg.Abt.Florian Geyer. RK dostal 27.1.1945
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76919Verze : 0
Tady máme jednu jeho fotku, zřejmě sloužil i u divize Totenkopf.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76964Verze : 0
to je fajn to foto kde si ho prosim ta nasiel? vyzera dost mlado tak asi bude pravda ze mal 17nast ked vstupil do SS. mal to byt slovak nie slovensky nemec tak neviem ako sa tam dostal.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#76982Verze : 0
nasiel som este toto:
do zaciatku septem.1944 narukovalo zo slovenska do ss 7824 muzov, do wehrmachtu 292 muzov. do zaciatku roka 1945 to bolo 8548 muzov. neviem ci sa jedna len o slovenskych nemcov alebo su v tychto poctoch aj slovaci.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#77106Verze : 0
Slovenských němcu nastoupilo do SS do roku 1944 jen 2750(těch 2000 až po osobní intervenci Hitlera)Po SNP byly všichni němci sloužící u slovenské armády donuceni přestoupit do SS(proto také ten narůst v roce 1945)
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#77135Verze : 0
To perun: rad by som vedel vydavateľa knihy a toho zborníka o ktorom si písal. Podľa Melkorovej fotografie zrejme najprv narukoval k 3.SSPzDiv. "Totenkopf" a potom bol zrejme prevelený k 8.SSKavalerieDiv. "Florian Geyer", ktorej väčšina bojovala a bola zničená práve pčas bojov v Budapešti na začiatku r.1945, čo by sa zhodovalo s miestom jeho smrti aj dátumom získania RK.
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#77247Verze : 0

Citace - von Fenstein :

Co se týče Slováků, tak bych řekl asi toto:


Komanda Josef, Edelweiss a Schneewitchen spadala do rámce A SS. Pokud dobře tuším, tak jeden z jejich slovenských "domnělých"velitelů Nižňanský (nebo tak nějak), komando Edelweiss je teď souzen v Německu v Mnichově, další pak byli popraveni po osvobození nebo v průběhu komunismu. Bohužel asi se nikdy nedozvíme plnou pravdu o tomhle člověku, protože většina svědků buď změnila výpověď (verze A) nebo se konečně rozpomenuli na to, jak to bylo doopravdy netlačeni žádným komunistickým režimem (verze B). Buď jak buď je to určitě mediálně nejslavnější slovenský SS-man ....

Jedine, co viem k tomu s istotou povedat, ze pri vypaleni Klaku a Ostreho Gruna vtedy pritomny nebol. Ci osobne dal rozkaz sa uz ako pises nedozvieme. Jedno je jasne, ze v ten den sa od rana nachadzal v nedalekom Prochote aj s majorom von Thunom..
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#258636Verze : 0
To, že se nějaká jednotka nazývala "Böhmen", neznamená, že ji tvořili etničtí Češi, ale že vznikla (resp. měl vzniknout) na území Čech (konkrétně na jmenovaném Truppenübungsplatz Böhmen, předtím Truppenübungsplatz Beneschau).
Filip
URL : https://www.valka.cz/Leon-Dagrelle-a-cizinci-v-SS-t14203#258663Verze : 0