Main Menu
User Menu

Pomoc s určením šavle

Diskuse
Dobrý den, může mi někdo napsat co je to za šavli a jakou má asi přibližně cenu. Děkuji
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-s-urcenim-savle-t129235#435770Verze : 0
Protože na šavli (na koši) je státní znak Lotyšska, je zřejmé že jde o zbraň z tohoto státu. Znak byl používán od roku 1918 do roku 1940 a potom znovu po rozpadu SSSR od roku 1990. zřejmě jde o památeční zbraň k něčemu co se stalo 28.9.1928 (podle neúplného nápisu na čepeli)
Jinak zbraň vychází ze šavle pro důstojníky jezdectva Lotyšské republiky, ta ale neměla koš tak zdobený (neměla třeba lístky na koši), jinak vypadá stejně jen znak je pouze jednobarevný.
Šavle se údajně vyráběly i v době okupace pro důstojníky dobrovolnického sboru sloužícího v SS, ty měly na vrchu rukojeti znak hákového kříže, čepele se stejně jako u původních dělali v Německu (Solingen) a koše v Rize, kde probíhala asi i montáž.
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-s-urcenim-savle-t129235#435772Verze : 0
Ještě posílám obrázky a prosím o doplnění informací. Na vrchu je znak hákového kříže. Děkuji
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-s-urcenim-savle-t129235#435787Verze : 0
Tak se musím omluvit, hákový kříž tam byl standardně, Lotyšsko ho stejně jako Finsko používalo jako svůj znak mezi válkami.
Nápis říká že jde o ocenění pro nejlepšího důstojníka pluku v jezdeckých závodech? (concours hippique) které se konaly v roce 1928 v měsíci září. Překlad byl s pomocí Googlu, takže nemusí být moc přesný, ale smysl je jasný, šavle byla oceněním pro nejlepšího jezdce v plukovní srovnávací soutěži. Je podstatně zdobnější než je standard, ale tvarově se nijak neliší.
Pochva je myslím standardní, ta byla chromovaná i na všech fotkách co jsem měl možnost vidět. Jediné co chybí je červeno-bílo-červená stuhakterá se protahovala košem, ale ta se asi běžně nenosila.
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-s-urcenim-savle-t129235#435794Verze : 0