Main Menu
User Menu

Model tanku T-54 - suvenýr či reklamní předmět?

Diskuse
Model tanku T-54 - suvenýr či reklamní předmět?


Jeden virtuální známý mě poprosil o pomoc. Tímto prosím všechny, kteří by mohli k tomuto modelu něco víc napsat.
Zde je citace textu :
Dobrý den,
náhodou jsem narazil na diskusi o modelech tanků. Mám model T 54, je zajímavý tím, že slouží jako karafa na alkohol, nádoba je umístěna uvnitř modelu a alkohol je nasáván pumpováním hlavní. Na sklenkách je nápis Martin. Mohlo by se jednat o model tanku s bývalého národního podniku ZTŠ Martin? Mohli byste mi někdo pomoci? Rád bych získal nějaké informace. Zasílám pár fotografií.
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.
URL : https://www.valka.cz/Model-tanku-T-54-suvenyr-ci-reklamni-predmet-t128703#434398Verze : 0
Půjde o domácí úpravu hračky od našich východoněmeckých soudruhů. Původní verze od Piko obsahovala ovládání přes bovden a naopak žádné nádoby na alkohol. Martin bude spíš než ZTS Martin nějaký tankán Martin, který to dostal darem či to stvořil.
URL : https://www.valka.cz/Model-tanku-T-54-suvenyr-ci-reklamni-predmet-t128703#434410Verze : 0
MOD
vzhledem k tomu že ta věc má korbu zcela jasně ze dřeva (je to vidět pod oprýskanou barvou zdola) to asi ta hračka nebude, nějak se mi nechce věřit že by soudruzi z NDR svou hračku sochali z bukového špalku, ve kterém navíc není místo pro nic než ta díra pro butilku. Ze stejného důvodu se mi nezdá že by šlo o reklamní předmět fabriky, ta by tank dodala jistě naleštěný a ne od "bahna". Pravděpodobně půjde o kutění nějakého vojáka (podobných byť nikoli tak sofistikovaných na nalévání alkoholu, na vojně pamatuju docela hodně). Pokud by Martin bylo jméno města, pak třeba vojáci kteří byli instruktoři na podobné věci rozhodně na PŠ v Martině (řidiči tanků)čas měli. další zdroj, by mohl být někdo z fabriky (možná i učeň)
URL : https://www.valka.cz/Model-tanku-T-54-suvenyr-ci-reklamni-predmet-t128703#434437Verze : 0
jj podoba tam sice je ale plasťák z NDR to určitě není.
Ono i to pumpování hlavní vyžaduje pravděpodobně kovový obrobek, vzhledem k velké délce a malému průměru.


Jinak se dá souhlasit s tím, že půjde o domácí rukodělnou práci, na kterou měli vojáci buď čas nebo to dostali za úkol od někoho, kdo si podobným dárkem chtěl někde "šplhnout".
URL : https://www.valka.cz/Model-tanku-T-54-suvenyr-ci-reklamni-predmet-t128703#434444Verze : 0
MOD
Jednoznačne ide o domácu úpravu. Ale nedalo mi to a pozrel som sa na najväčšieho dodávateľa, ktorý predáva reklamné predmety na Slovensku. Nič podobné v ponuke nemajú, takže to len potvrdzuje, že sa jedná o prácu domáceho majstra. Smile
URL : https://www.valka.cz/Model-tanku-T-54-suvenyr-ci-reklamni-predmet-t128703#485848Verze : 0