Přehled článků autora

Ondřej Fér

Ondřej Fér

Počet článků: 6 Počet shlédnutí: 186.534
Úplný profil autora: Ondřej Fér

Brunel: Vzor Verneových inženýrů

Inženýr Marc Isambard Brunel byl významný britský inženýr a francouzský royalista. Asi proto se oženil s dívkou se skutečně královským jménem – Sofii Kindgomovou. Syn narozený v roce 1806 po obou zdědil druhá jména. Na svět přišel pozdější inženýr Isambard Kingdom Brunel, po Churchilovi prý druhý nejvýznamnější Brit.

🕔︎ 12.01.2004 👁︎ 24.000

Causa Karl Dönitz

Nadřízení a většina podřízených si ho nemohla vynachválit. Když ho soudili za válečné zločiny, sovětský žalobce po něm hodil slovem velkopirát a žádal jeho hlavu. Pamětníci bitvy o Atlantik umírají, Dönitz dál rozděluje německou společnost. 

🕔︎ 13.05.2011 👁︎ 35.144

Letoun, který přišel pozdě

Pro japonské císařství platilo za druhé světové války v mnoha ohledech pověstné přísloví „příliš málo a příliš pozdě.“ Osud palubního střemhlavého a torpédového bombardéru Ajči B7A2 Rjúsei je toho zářným příkladem.
🕔︎ 23.07.2003 👁︎ 24.121

Nejlepší americký křižník?

Poslední měsíce druhé světové války ukázaly, že největším nebezpečím pro operační svazy amerických válečných lodí jsou sebevražedné letecké útoky. Proti kamikaze, spouštějící se střemhlavým letem proti palubám letadlových lodí už standardní 40mm rychlopalné kanóny, jejichž hlavněmi se ježily paluby lodí nebyly adekvátní ochranou. Nedokázaly totiž letoun zničit. Daleko účinnějšími se ukázala dvojúčelová děla ráže 127 milimetrů. Právě z tohoto poznání a z úvah o co nejlepší obraně proti kamikaze se zrodily lehké křižníky třídy Worcester.

🕔︎ 07.10.2003 👁︎ 35.820

Oběť číslo 881

Stovky trosečníků z křižníku Indianapolis zaplatily v posledních válečných dnech životem za selhání amerického záchranného systému. 85 hodin je v Pacifiku zabíjela žízeň, slunce a žraloci. Kapitán McVay přežil. Námořnictvo z něj udělalo obětního beránka. McVaye, který spáchal sebevraždu, omilostnil až prezident George W. Bush.

🕔︎ 14.12.2003 👁︎ 37.262

Seydlitz: Důkaz houževnatosti

Lodě, které vycházely z loděnic císařského Německa, patřily jednoznačně k tomu nejlepšímu, co nesly vody oceánů. Houževnaté, dobře pancéřované lodě s vynikajícími dělostřelci byly za 1.světové války pro námořní síly Velké Británie neustálým nebezpečím. Přestože došlo vlastně jen ke dvěma velkým bitvám, ukázaly německé lodě, že jsou soky, na nichž si britská flota může dost dobře vylámat zuby. Obou zmíněných bitev se účastnil i bitevní křižník Seydlitz. V obou byl těžce poškozen, přesto se dočkal potupného samopotopení ve Scapa Flow.

🕔︎ 17.07.2003 👁︎ 31.204

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více