Přehled článků autora

Valeccom / valeccom

Valeccom / valeccom

Počet článků: 10 Počet shlédnutí: 202.465
Úplný profil autora: Valeccom / valeccom

Bitva u Matapanu

Ke konci března se odehrála nedaleko mysu Matapan bitva, ve které zasadili Britové Itálii těžkou ránu. Bitva u Matapanu je nejvetším námořním střetnutím za 2. světové války ve Středomoří.

🕔︎ 31.08.2005 👁︎ 38.251

Karel IV.

Karel IV. na každém kroku zdůrazňoval svůj přemyslovský původ po matce a také osobu svatého Václava. Byl to on kdo dal českým zemím název země Koruny české. Na pražském hradě nechal postavit nový palác, který přejmenoval na Hrad svatého Václava. Roku 1348 dal postavit v pražské Nové město, Karlův most, který nahradil starý Juditin, a také založil vysoké učení, což byla první univerzita ve střední Evropě.
🕔︎ 23.10.2020 👁︎ 2.615

SMS Emden

1. Zrod a první akce

Emden a jeho sesterská loď Dresden byly postaveny, aby nahradily zastaralé křižníky. Obě byly pojmenovány po významných německých městech, i když u Emdenu to nebylo tak jednoznačné. Emden se původně jmenoval Ersatz Pfeil jako náhrada za lehký křižník SMS Pfeil. Kýl Emdenu byl položen 1.listopadu 1906 v císařské loděnici v Gdaňsku. Jméno Emden ji dal primátor téhož města pan Fürbringer při ceremonii spouštění na vodu v úterý 26. května 1908. Na vodu se tak dostal poslední německý křižník, který poháněl parní stroj, protože Dresden měl již turbíny.Emden oficialně stál 6,38 milionů marek.

🕔︎ 01.03.2005 👁︎ 23.335

SMS Emden

2. Válka

Spolu s Emdenem byly v přístavu ještě 4 dělové čluny a starší torpedoborec S90. Jeden velký dělový člun Cormoran byl právě v suchém doku na dlouhodobějších opravách. V případě války nemohl Emden zůstat v Čhing-tao, protože bylo jasné, že Británie na přístav zaútočí. V něm by byl Emden prakticky bezbranný bez možnosti manévrování.Nemluvě o tom, že Britské lodě měly silnější výzbroj nežli ty německé.

🕔︎ 16.03.2005 👁︎ 21.210

SMS Emden

3. Sám v Indickém Oceánu

Poté, co se Emden oddělil od zbytku eskadry, bylo nejdůležitější se nepozorovaně dostat do Indického oceánu. To znamenalo vyhnout se jakékoliv lodi. Zároveň však křižník musel šetřit uhlím.

🕔︎ 29.03.2005 👁︎ 21.292

SMS Emden

4. Hon na Emden

Poté co se vrchní velitel Východního loďstva Jerram dozvěděl o německém křižníku v noci z 15. na 16.září, okamžitě vyhlásil pátrání. V Bengalském zálivu byla zastavena veškerá doprava. Hned v ráno vyplul ze Singapuru křižník HMS Hampshire a o den později i lehký křižník HMS Yarmouth. Ten však 18.září musel zastavit v Pinangu pro poruchu kondenzátorů páry. Dne 16.září vyplul i japonský křižník Čikuma. Dále byly připraveny lodě HMS Minotaur a japonský bitevní křižník Ibuki.

🕔︎ 13.04.2005 👁︎ 16.191

SMS Emden

5. Postrach britských parníků

Emden se setkal s Markomannií přesně podle plánu 23.září v 5 hodin ráno. Kapitán Müller se rozhodl plout západně od Cejlonu a na Maledivách doplnit palivo. Zaroveň však zamýšlel rozvrátit lodní dopravu západně od Kolomba. Poté, co křižník v poledních hodinách minul město Galla, ležící na jihozápadní výspě Cejlonu, zahlédl loď patřící britskému obchodnímu loďstvu.

🕔︎ 26.04.2005 👁︎ 15.555

SMS Emden

6. Přepad v Pinangu

Kapitán Müller opustil vody na západ od Cejlonu a obloukem okolo něj vplul do Bengálského zálivu. Exford, z důvodu malé rychlosti byl poslán na místo setkání 30 mil severně od ostrova Severní Keeling. Parník se od Emdenu a Buresku odpojil 21. října. Protože kapitán zamýšlel překvapit nepřítele útokem na Pinang, prováděla posádka plno nejrůznějších cvičení. O útoku zatím nikdo z posádky nevěděl. Posádka taky nacvičovala boj s nepřátelskou lodí. Bylo nepravděpodobné, že by unikala nepřátelským lodím věčně. Zejména těm britským. Po překládce uhlí 26.října byl také Buresk odeslán na místo setkání, kterým se stalo místo 40 mil západně od ostrova Simaloer. Emden tedy zůstal uplně sám s plnými zásobami uhlí.

🕔︎ 17.05.2005 👁︎ 15.052

SMS Emden

7. Zkáza Emdenu

oslední říjnový den připlul Emden na místo setkání s Bureskem a přeložil zásoby uhlí na křižník. Kapitán Müller zamýšlel zaútočit na radiovou stanici na ostrově Direction v souostroví Keelingových ostrovů. Chtěl tak odlákat část nepřátelských sil z okolí Bengálského zálivu a zbavit se pronásledovatelů. Po překládce uhlí plul Emden směrem k Sundskému průlivu mezi ostrovy Sumatra a Java. Tady hlídkoval až do 5. listopadu. Během této doby podniknul i neúspěšný výpad do průlivu.

🕔︎ 02.06.2005 👁︎ 21.472

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více