Zpět na úvodní stránku

Přehled (5545 článků)

Na španělském nebi - Hawker Spanish Fury0

👤Miroslav Šnajdr 🕔09.11.2012

Jedním z nejpozoruhodnějších stíhacích typů úvodní fáze občanské války ve Španělsku se stal britský Hawker Spanish Fury. Na Iberský poloostrov sice dorazily pouhé tři exempláře, a v září 1936 již v řadové službě u republikánského letectva zbýval poslední z nich, nicméně typ získal v Aviación Militar vynikající renomé. Svoji hodnotu potvrdil v těžkých bojích na přístupech k Madridu v létě a na podzim roku 1936.

Zobrazit celý článek

Squdaron Leader Henry Paul Michael 0

👤Michal Rak 🕔07.01.2008

Životopis amerického stíhacího esa polského původu Kanadského královského letectva. Poslední Američan, který získal 5 vítězství v kabině legendárního Spitfiru.

Zobrazit celý článek

Sovietske vnímanie vojnových príprav nemecka v rokoch 1940 - 19410

👤Viktor 🕔17.10.2006

Od vypuknutia sovietsko-nemeckej vojny v júny 1941 už uplynulo 65 rokov, avšak udalosti ktoré predchádzali tomuto konfliktu sú stále predmetom polemík historikov aj širokej verejnosti. Jedna z najpálčivejších otázok v rámci týchto polemík sa týka toho, či J.V.Stalin vedel o pripravovanom útoku A.Hitlera na Sovietsky zväz. Aby bolo možné na túto otázku odpovedať, v prvom rade je potrebne zistiť, akými konkrétnymi informáciami disponovali Stalin a sovietske politické a vojenské vedenie v období od kapitulácie Francúzska (22.6.1940) do vypuknutia sovietsko-nemeckej vojny (22.6.1941).

Zobrazit celý článek

T-26 – postrach sovětských tankistů? - část 7.0

👤Luděk Kratochvíl 🕔26.10.2009

Vznik a vývoj nejvíce vyráběného předválečného tanku - zvláštní konstrukce, tahače, transportéry a speciální nástavby.

Zobrazit celý článek

Padli za Konfederáciu III.0

👤Radoslav Turik 🕔05.01.2011

V tretej časti článku si zoberieme pod drobnohľad osudy brigádnych generálov, ktorí zahynuli v bojoch občianskej vojny za Konfederáciu. Celkový zoznam  padlých brigádnych veliteľov obsahuje 62 mien. V tejto časti si pripomenieme brigádnych generálov, ktorí padli hneď v úvode vojny.

Zobrazit celý článek

Pigeon-Fraser Scout0

👤Richard Aubrecht 🕔19.07.2013

Když 6. května 1917 vstoupily Spojené státy do války, americká armáda na ni nebyla příliš připravena. Obzvlášť v letectví bylo velice pozadu za tím, co na západní frontě představovalo standard.

Zobrazit celý článek

Nejkratší válka0

👤Cesky Cestovatel 🕔09.12.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z historie známe spoustu různě dlouhých válek. Sedmidenní, sedmiletou, třicetiletou a dokonce i stoletou. Napadlo vás však někdy, jak dlouho trvala nejkratší válka? Věřte nebo ne, ale bylo to půl hodiny. Přesně půl hodiny a osm minut. Nejednalo se přitom o nějakou potyčku nějakých mafiánských rodin nebo domorodých kmenů, ale o regulérní konflikt dvou suverénních států. Došlo k němu před více než sto lety na východním pobřeží Afriky, kde se v srpnu 1896 dostali takříkajíc „do křížku“ (nebo možná půlměsíce – jednalo se totiž o konflikt křesťanské a muslimské země…) Velká Británie a Zanzibar.

Zobrazit celý článek

Plukovní hudba c. a k. pěšího pluku č. 980

👤Vladimír Mucha, Ing. 🕔12.03.2010

Plukovní hudba c. a k. pěšího pluku č. 98.

Zobrazit celý článek

Americká esa Korejské války0

👤Zdeněk Kocáb 🕔21.10.2008

Seznam všech 40. amerických pilotů, kteří získali v průběhu Korejské války 5-ti a více sestřelů, čímž dosáhli statutu esa.

Zobrazit celý článek

Ivan IV. Hrozný - Vrah a kresťan na tróne0

👤Ján Kovačič 🕔28.06.2008

Veľké bojarské a kniežacie rody boli v 14. a 15. st. oporami a zároveň i odporcami moskovskej dynastie. Moc veľkého moskovského kniežaťa ich chránila pred pustošivými miestnymi vojnami i nájazdmi kočovníkov, ale zároveň sa usilovali i o spoluúčasť na tejto moci. V tomto nejednoznačnom vzťahu bojarov k panovníkovi zreteľne prevážil po smrti Vasilija III. (1533) rešpekt k autorite trónu. Postavili sa za jeho vtedy trojročného syna Ivana a ani po smrti jeho matky Jeleny Glinskej (bola r. 1538 otrávená) ho neopustili. Vládli v jeho mene, obohacovali sa, ale právo neplnoletého panovníka nedovolili spochybniť. Obaja strýcovia malého Ivana - Jurij a Andrej, bratia Vasilija III. - skončili v hladomorni. Táto vernosť bojarov malému Ivanovi bola predovšetkým dielom ich egoizmu, ktorý velil podporovať vládcu, ktorý sám panovať nemohol. Tým sa mocným rodom otvárala cesta k ničím neobmedzenej oligarchickej vláde.

Zobrazit celý článek

Polikarpov I-170

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔22.12.2016

N. N. Polikarpov od konce roku 1933 začal pracovat na vysokorychlostním stíhacím letounu nové generace. Prototyp I-17 (CKB-15) tak předběhl téměř o celý rok německé i britské prototypy moderních stíhaček, ale na rozdíl od Bf-109, Hurricanu či Spitfiru se typ I-17 nedostal do výroby.

Zobrazit celý článek

Zapomenutá bitva u Rozvegova z 6. ledna 19390

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔15.03.2011

Branná hotovost státu trvala oficiálně od 20. května do 15. prosince roku 1938, kdy skončila demobilizace armády po tragickém vyústění mnichovské krize, přesto však boje na československých hranicích neskončily. Naopak. V prvních měsících roku 1939 se stala nejvíce exponovanou částí hranic hranice maďarská, na které se českoslovenští vojáci a příslušníci finanční stráže často střetávali s maďarskými teroristy, které v březnu 1939 nahradila při vpádu na Podkarpatskou Rus maďarská armáda.

Zobrazit celý článek

Vojákem na několika frontách0

👤Vladimír Marek 🕔25.09.2012

Jaroslav Selner bojoval nejen v severní Africe a v Karpatech, ale během války pracoval také pro zpravodajce
Jaroslav Selner byl během svého pestrého života lecčím. Dělal posunovače, dispečera, na Křivoklátě založil drogistickou školu, pracoval jako tajemník Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Především ale byl vojákem…

Zobrazit celý článek

T-26 – postrach sovětských tankistů? - část 6.0

👤Luděk Kratochvíl 🕔02.10.2009

Vznik a vývoj nejvíce vyráběného předválečného tanku - samohybné dělostřelectvo na jeho podvozku.

Zobrazit celý článek

Štábní strážmistr Stanislav Kuča0

👤Michal Kuča 🕔14.03.2011

Většina životopisů účastníků 2. sv. války je věnován osobnostem zahraničního a domácího odboje. Všeobecně se však zapomíná na to, že vojáci a příslušníci dalších ozbrojených složek své životy a zdraví nasazovali již dávno před oficiálním vypuknutím války. Jedním z nich byl i můj dědeček Stanislav Kuča.

Zobrazit celý článek

Pozdravy z fronty0

👤Karel Oktábec 🕔03.12.2010

Výběr z frontové korespondence mého dědečka

Zobrazit celý článek

Padli za Konfederáciu II.0

👤Radoslav Turik 🕔24.12.2010

V prvej časti článku sme si predstavili jedného veliteľa armády a troch veliteľov zborov, ktorí zahynuli počas občianskej vojny. V dnešnej časti zameriame pozornosť na generálov, ktorí padli v čase keď zastávali funkcie divíznych veliteľov. V zozname padlých generálov sa nachádza sedem mien. V tomto zozname sú zarátaní generálmajori William D. Pender, J.E.B. Stuart, W.H.T. Walker, Robert R. Rhodes, Stephen D. Ramseur, Patrick R. Cleburne a brigádny generál John Pegram.

Zobrazit celý článek

Proces s utajenými důkazy0

👤Karel Pacner 🕔02.11.2016

Před pětašedesáti lety, 6. března 1951, začal ve Spojených státech proces s manželi Juliem a Ethel Rosenbergovými a jejich společníky. Byli obžalováni ze zločinu velezrady – předali sovětským vyzvědačům podrobnosti o vývoji atomových bomb. Manželé Rosenbergovi byli odsouzeni k trestu smrti na elektrickém křesle, jejich společníci k dlouholetým trestům vězení. Všichni se odvolávali, vyšší soudy však původní verdikt potvrzovaly.

Zobrazit celý článek

Na Měsíc! Na Mars!0

👤Karel Pacner 🕔02.11.2016

V roce padesátého výročí přistání prvních lidí na Měsíci se tam měli Američané vrátit. V červnu 2019 se plánoval přílet kosmické lodi Orion 12 na oběžnou dráhu okolo Měsíce a v prosinci vysazení posádky Orionu 13 na jeho povrchu.Tento projekt navrhl prezident George W. Bush starší v červenci 1989. V rámci projektu Constellation, který zformuloval George W. H. Bush v lednu 2004, měly americké firmy pod patronací NASA postavit rakety Ares 1 a Ares 5, loď Orion a výsadkový modul Altair. Bushové současně otevřeli kosmické cesty soukromým firmám, do té doby na ně měla monopol vládní agentura NASA.

Zobrazit celý článek

Počátky divadla v českých zemích0

👤Lipková Lucie 🕔04.06.2007

V této práci se budu snažit nastínit dění v českých zemích v kulturní oblasti, a to především v oblasti divadla. Historie divadla v 18. a 19. století je velmi obsáhlá a ovlivnilo ji několik faktorů, které se ve své práci budu snažit nalézt a osvětlit. Celé 19. století je plné společenských změn a vliv divadla je v tomto velmi důležitý a v Čechách určitě nepřehlédnutelný.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře