Druhá světová válka (1939-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1108 článků)

Hitler a genocida evropských židů aneb, co věděl „vůdce“ o Holocaustu?0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔01.02.2013

V autě Edwarda Kennedyho u Chappaquddicku zahynulo víc ženských než v jedné plynové komoře v Osvětimi.

David Irving

Zobrazit celý článek

George Beurling - Posedlý bojem0

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔02.10.2012

Charakter válečných hrdinů bývá různý, ale ti nejodvážnější a nejúspěšnější obvykle vynikají povahovými vlastnostmi, se kterými se v míru žije dosti obtížně. George Beurling, kanadské stíhací eso s více než 30 oficiálně uznanými sestřely, patřil k těmto kontroverzním válečným rváčům. On však měl v sobě i cosi navíc – mj. mimořádný střelecký talent, který se mu stal posedlostí.

Zobrazit celý článek

Operace Jaywick0

👤Martin Kaltoun (MART.in) 🕔04.02.2009

Jedna z nejúspěšnějších tajných akcí spojenců v týlu japonských ozbrojených sil během 2. světové války.

8000 km na rybářské loďce do japonského přístavu a zpět.

Zobrazit celý článek

Muslimské divize Waffen SS0

👤Gebirgsjäger 🕔06.07.2012

Ambice Heinricha Himmlera na vytvoření co největší soukromé branné moci přivedly do řad Waffen SS velké množství cizích jednotek. K nejbizarnějším z nich rozhodně patřily muslimské divize. Dobrovolníci z řad bosenských a kosovských muslimů  nevynikali morálkou ani bojovými kvalitami. Zato si za krátkou dobu svého nasazení, především v protipartyzánských bojích na Balkáně, získali pověst těch nejbrutálnějších válečných zločinců. Muslimské divize Zbraní SS nakonec zanikly spíše díky masivním dezercím, než kvůli  bojovým ztrátám.

Zobrazit celý článek

John Eric Boulton0

👤Michal Rak 🕔17.10.2005

Mladý velitel cvičné letky 310. stíhací perutě, který se účastnil bojových letů a padl v leteckém souboji.

Zobrazit celý článek

Střípky z leteckých bitev nad Čistou (okr.Rakovník)0

👤Jan Vladař 🕔24.11.2008

Připomeňme si drobné a dosud nejasné události spojené s bojovými akcemi letectva v průběhu 2. světové války a doufejme, že se najde pamětník, který by doplnil a objasnil dosud nepřehledné střípky z nedávné minulosti!

Zobrazit celý článek

Samuraj proti osudu0

👤František Novotný 🕔12.11.2004

Ač to zní jako klišé, admirál Isoroku Jamamoto a jeden z velikánů námořní historie se roku 1884 opravdu narodil do starobylé samurajské rodiny Takano. Byl dítětem z druhého otcova manželství a hrdý pan Takano, jenž při narození syna již čítal 56 let, jej nazval „šestapadesátníkem“ - japonsky isoroku. Rodina Takano byly v nemilosti, neboť Isorokův otec bojoval na straně šógunátu proti nové vládě „Meidži“, která koncem 19. století otevřela Japonsko dokořán západním technologiím a modernizaci. Nezbylo mu tedy nic jiného než se skromně živit jako mečíř v Nagaoce na severu ostrova Honšú.

Zobrazit celý článek

Stíhači RAF v bitvě o Sedan0

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔25.05.2011

Teprve dopoledne 13. května 1940 si francouzské vrchní velení uvědomilo, že hlavní směr německého útoku směřuje na Sedan, kde už od brzkého rána němečtí vojáci s nasazením veškerých prostředků překračovali řeku Meuse.V průběhu dne Francouzi vyslali do oblasti většinu bojeschopných leteckých jednotek, dislokovaných v dosahu bojiště.Částečně do souboje o zisk vzdušné převahy nad Sedanem vstoupily i britské stíhací perutě dislokované na francouzském území.

Zobrazit celý článek

Operace Meridian II0

👤Miroslav Šnajdr 🕔16.05.2011

Kvůli zhoršenému počasí mohli Britové k dalšímu úderu operace „Meridian“, náletu na rafinerii Songei Gerong („Meridian II“), přistoupit až 29. ledna 1945. Operační svaz se mezitím pohyboval za rádiového ticha  nedaleko Sumatry a doplnil pohonné hmoty z tankerů TF.69.

Zobrazit celý článek

Operace Meridian I0

👤Miroslav Šnajdr 🕔12.05.2011

Druhá světová válka byla pro britské Royal Navy skutečným globálním konfliktem, napínajícím omezené zdroje námořnictva hrdého Albionu na samotnou mez. Zápas byl tvrdý, provázený mnoha vítězstvími, ale také řadou neúspěchů. Od roku 1944 se pozornost Královského námořnictva stále více obracela od nacistického Německa a evropské operační oblasti k Jihovýchodní Asii a Tichomoří, proti císařskému Japonsku.

Zobrazit celý článek

Operace Barbarossa0

👤Conan 🕔20.01.2001

Je 22. června 1941. Po obsazení téměř celé Evropy stojí nyní vojska Hitlerovského Německa na hranici s Ruskem – na hranici, která byla vytvořena poté, co si tyto dva státy rozdělily dobyté Polsko...

Zobrazit celý článek

Bernartice 19420

👤Achard 🕔24.11.2006

Městečko Bernartice na písecku zázrakem ušlo osudu Lidic, ale i tak za přechovávání parašutistů zaplatilo krutou daň - 23 jejich občanů bylo popraveno v Lubském lese u Klatov a mnoho dalších deportováno či zavražděno.

Zobrazit celý článek

Pomer síl Wehrmachtu a Červenej armády 1940–19410

👤Viktor 🕔25.09.2006

Článok prináša porovnanie počtov a kvality tankov, delostreleckých systémov a vojenských lietadiel vo výzbroji Wehrmachtu a Červenej armády v rokoch 1940 – 1941. Na základe toho analyzuje prípravy Nemecka a Sovietskeho zväzu na vzájomné ozbrojené stretnutie. V závere ponúka interpretáciu týchto faktov na pozadí sovietskeho predvojnového strategického plánovania.

Zobrazit celý článek

Pomer síl Wehrmachtu a Červenej armády 1940 – 1941 (pokračovanie)0

👤Viktor 🕔09.10.2006

Článok prináša porovnanie počtov a kvality tankov, delostreleckých systémov a vojenských lietadiel vo výzbroji Wehrmachtu a Červenej armády v rokoch 1940 – 1941. Na základe toho analyzuje prípravy Nemecka a Sovietskeho zväzu na vzájomné ozbrojené stretnutie. V závere ponúka interpretáciu týchto faktov na pozadí sovietskeho predvojnového strategického plánovania.

Zobrazit celý článek

Heinz Pannwitz - vyšetřovatel atentátu na Heydricha0

👤Gebirgsjäger 🕔20.01.2013

Kriminální rada Heinz Pannwitz je znám zájemcům o historii především jako vedoucí Zvláštní vyšetřovací komise po atentátu na Heydricha. Méně známé je jeho působení ve Francii, kde se ve funkci šéfa zvláštní komise snažil rozkrýt činnost sovětské špionážní sítě -  Rudé kapely. Jako kriminalista dával Pannwitz přednost psychologickému nátlaku před brutálními gestapáckými metodami. Při svém působení v Protektorátu i ve Francii se snažil zneužít zatčené odbojáře ke zpravodajským hrám s Londýnem a později i s Moskvou. Nejasnosti panují kolem jeho údajné spolupráce se sovětskou vojenskou rozvědkou - GRU.

Zobrazit celý článek

Kozácký velitel a generál ROA Ivan Nikitič Kononov0

👤Radim Chrást 🕔19.02.2010

Donský kozák, který se z politruka Rudé armády stal postupně generálem Ruské osvobozenecké armády a antikomunistou.

Zobrazit celý článek

Formování československého zahraničního odboje v prvním roce okupace 0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔21.03.2011

Záhy po mnichovských událostech se řada československých veřejných pracovníků a armádních důstojníků začala připravovat na odbojovou činnost. Bezprostředně po okupaci pak začal exodus těch, kteří se v následujících letech hodlali chopit zbraně.  V zahraničí  opět vznikala československá armáda.

Zobrazit celý článek

Messerschmit Bf 109 E kontra Fokker D.XXI0

👤Miroslav Šnajdr 🕔27.10.2012

Nacistické Německo zahájilo 10. května 1940 svoji západoevropskou ofenzivu, Westfeldzug. Přesněji její první fázi, Fall Gelb (plán „Žlutý“) zahrnující útok na neutrální Nizozemsko, Belgii, Lucembursko a na severní Francii. Součástí ofenzivy se staly masivní útoky Luftwaffe na francouzská, belgická a nizozemská letiště.

Zobrazit celý článek

T-34 „Tank hrdinů!“0

👤Dolin404 🕔07.07.2008

Je těžké psát o tak provařeném stroji jako je téčko. Sice je možno na netu najít nějaké detailopisy, ale mě tedy v mnohém zrovna moc neuspokojily. Je to moc všeobecné anebo nečesky. Pokusím se vám to podat tak, jak jsem si to zaznačil do texťáku já.

Zobrazit celý článek

Přerovské povstání 1. 5. 19450

👤Radim Kapavík 🕔19.04.2005

Město Přerov bylo už od druhé poloviny 19. století důležitým moravským železničním uzlem. V důsledku toho byl jeho strategický význam pro německé okupanty značný. Obzvláště za situace, kdy se druhá světová válka chýlila ke konci a Němci se snažili evakuovat co nejvíce vojáků, civilních obyvatel německé národnosti i majetku z dosahu Rudé armády na západ, do oblastí obsazovaných americkou a britskou armádou. Prakticky veškeré železniční trasy z Moravy do Čech procházely Přerovem; v Čechách pak podobně důležitým železničním uzlem byla Praha - to je hlavním důvodem, proč se německé velení rozhodlo tato dvě strategická města bezpodmínečně udržet ve své moci co nejdéle, nejlépe až do konce války. V obou těchto místech se jim v tom pokusili zabránit odvážní povstalci.

Zobrazit celý článek

První světová válka

Zobrazit vše
Reklama

Poslední komentáře