Druhá světová válka (1939-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1107 článků)

Polské 15. září 19400

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔02.11.2012

Patnácté září 1940 mělo přinést nejúpornější letecké boje během celé bitvy o Británii. Německá Luftwaffe se po celý den pokoušela mohutnými nálety zlomit odpor britské obrany, ale ke konci dne muselo německé velení uznat neúspěch a odložit plánovanou invazi na Britské ostrovy. Na slavném vítězství Royal Air Force se nemalou měrou podíleli i polští stíhači, kteří po boji nárokovali 30 sestřelů.

Zobrazit celý článek

Důvody a následky sovětské invaze do Polska v září 19390

👤Pavel Alex Přibil 🕔24.08.2009

Jaké byly důvody útoku a co vlastně umožnilo Sovětskému svazu v září 1939 zaútočit na Polsko? A jaké byly následky tohoto útoku na obou stranách? Na tyto otázky ve stručnosti odpoví tento článek, připravený ku příležitosti 70. výročí těchto událostí.

Zobrazit celý článek

Letecká havárie u Ohrobce (okr. Praha-západ)0

👤Jan Vladař 🕔24.11.2008

Ukončení válečných hrůz si obvykle připomínáme během květnových výročí, ale řada válečných událostí byla ukončena až dlouho po válce. Pokusme se poodhalit tajemství smutného příběhu amerického letce, který těsně před ukončením bojů smrtelně havaroval se svým strojem blízko Ohrobce, jeho příběh se však uzavřel až v srpnu před 62 lety.

Zobrazit celý článek

V pozici žebráků aneb Nedalo se bojovat s prázdnou kapsou0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔05.02.2013

A proč pan poslanec, který zde nemá absolutně žádnou práci, snad jenom tzv. reprezentační, proč ten dostává 60 liber za několik dní?

Nadporučík Stanislav Fejfar, 310. československá stíhací peruť, Velká Británie 5. září 1940

Zobrazit celý článek

Generaloberst Paul Nikolaus von Falkenhorst0

👤Nechvátal Jan 🕔07.08.2009

Paul Nikolaus von Falkenhorst (* 17. ledna 1885 – † 18. června 1968) - německý generál, bojující v 1. světové i 2. světové válce, velitel invazních vojsk do Dánska a Norska v roce 1940, který se významnou měrou podílel na přípravě obsazení těchto tehdy neutrálních státu. Poté až do roku 1944 velitelem německých vojsk v Norsku. Po válce obžalován, shledán vinným a odsouzen k trestu smrti...

Zobrazit celý článek

Ve vlnách nedaleko Helu..0

👤Tars 🕔26.08.2009

Bitva v Gdaňské zátoce a konec operace Rurka.

Zobrazit celý článek

Poválečné dozvuky z nasazení letců Slovenského štátu v polské kampani0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔13.03.2011

Slovenští letci nadále doprovázeli německé bombardéry do hloubky 60 až 90 km v polském území. Dne 17. září doprovázeli útok německých letců na Hluboczek Wielki, jehož protiletadlová obrana byla svěřená českým a čechoslovakisticky zaměřeným slovenským letcům, kteří opustili vlastní stát. Tak poprvé, ale ne naposledy bojovali v druhé světové válce Slováci proti Slovákům.

Zobrazit celý článek

Pancéřové vlaky ve SNP0

👤Radek Stolař 🕔21.05.2003

Podpůrný bojový prostředek 1. čs. armády na Slovensku. Pancéřové vlaky podléhaly přímo pod velitelství armády. K jejich výstavbě vedl nedostatek motorizovaného dělostřelectva a tanků, ačkoli pro snadnou zranitelnost letectvem už nepatřily k moderním bojovým prostředkům.

Zobrazit celý článek

Hitler a genocida evropských židů aneb, co věděl „vůdce“ o Holocaustu?0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔01.02.2013

V autě Edwarda Kennedyho u Chappaquddicku zahynulo víc ženských než v jedné plynové komoře v Osvětimi.

David Irving

Zobrazit celý článek

George Beurling - Posedlý bojem0

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔02.10.2012

Charakter válečných hrdinů bývá různý, ale ti nejodvážnější a nejúspěšnější obvykle vynikají povahovými vlastnostmi, se kterými se v míru žije dosti obtížně. George Beurling, kanadské stíhací eso s více než 30 oficiálně uznanými sestřely, patřil k těmto kontroverzním válečným rváčům. On však měl v sobě i cosi navíc – mj. mimořádný střelecký talent, který se mu stal posedlostí.

Zobrazit celý článek

Operace Jaywick0

👤Martin Kaltoun (MART.in) 🕔04.02.2009

Jedna z nejúspěšnějších tajných akcí spojenců v týlu japonských ozbrojených sil během 2. světové války.

8000 km na rybářské loďce do japonského přístavu a zpět.

Zobrazit celý článek

Muslimské divize Waffen SS0

👤Gebirgsjäger 🕔06.07.2012

Ambice Heinricha Himmlera na vytvoření co největší soukromé branné moci přivedly do řad Waffen SS velké množství cizích jednotek. K nejbizarnějším z nich rozhodně patřily muslimské divize. Dobrovolníci z řad bosenských a kosovských muslimů  nevynikali morálkou ani bojovými kvalitami. Zato si za krátkou dobu svého nasazení, především v protipartyzánských bojích na Balkáně, získali pověst těch nejbrutálnějších válečných zločinců. Muslimské divize Zbraní SS nakonec zanikly spíše díky masivním dezercím, než kvůli  bojovým ztrátám.

Zobrazit celý článek

John Eric Boulton0

👤Michal Rak 🕔17.10.2005

Mladý velitel cvičné letky 310. stíhací perutě, který se účastnil bojových letů a padl v leteckém souboji.

Zobrazit celý článek

Střípky z leteckých bitev nad Čistou (okr.Rakovník)0

👤Jan Vladař 🕔24.11.2008

Připomeňme si drobné a dosud nejasné události spojené s bojovými akcemi letectva v průběhu 2. světové války a doufejme, že se najde pamětník, který by doplnil a objasnil dosud nepřehledné střípky z nedávné minulosti!

Zobrazit celý článek

Samuraj proti osudu0

👤František Novotný 🕔12.11.2004

Ač to zní jako klišé, admirál Isoroku Jamamoto a jeden z velikánů námořní historie se roku 1884 opravdu narodil do starobylé samurajské rodiny Takano. Byl dítětem z druhého otcova manželství a hrdý pan Takano, jenž při narození syna již čítal 56 let, jej nazval „šestapadesátníkem“ - japonsky isoroku. Rodina Takano byly v nemilosti, neboť Isorokův otec bojoval na straně šógunátu proti nové vládě „Meidži“, která koncem 19. století otevřela Japonsko dokořán západním technologiím a modernizaci. Nezbylo mu tedy nic jiného než se skromně živit jako mečíř v Nagaoce na severu ostrova Honšú.

Zobrazit celý článek

Stíhači RAF v bitvě o Sedan0

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔25.05.2011

Teprve dopoledne 13. května 1940 si francouzské vrchní velení uvědomilo, že hlavní směr německého útoku směřuje na Sedan, kde už od brzkého rána němečtí vojáci s nasazením veškerých prostředků překračovali řeku Meuse.V průběhu dne Francouzi vyslali do oblasti většinu bojeschopných leteckých jednotek, dislokovaných v dosahu bojiště.Částečně do souboje o zisk vzdušné převahy nad Sedanem vstoupily i britské stíhací perutě dislokované na francouzském území.

Zobrazit celý článek

Operace Meridian II0

👤Miroslav Šnajdr 🕔16.05.2011

Kvůli zhoršenému počasí mohli Britové k dalšímu úderu operace „Meridian“, náletu na rafinerii Songei Gerong („Meridian II“), přistoupit až 29. ledna 1945. Operační svaz se mezitím pohyboval za rádiového ticha  nedaleko Sumatry a doplnil pohonné hmoty z tankerů TF.69.

Zobrazit celý článek

Operace Meridian I0

👤Miroslav Šnajdr 🕔12.05.2011

Druhá světová válka byla pro britské Royal Navy skutečným globálním konfliktem, napínajícím omezené zdroje námořnictva hrdého Albionu na samotnou mez. Zápas byl tvrdý, provázený mnoha vítězstvími, ale také řadou neúspěchů. Od roku 1944 se pozornost Královského námořnictva stále více obracela od nacistického Německa a evropské operační oblasti k Jihovýchodní Asii a Tichomoří, proti císařskému Japonsku.

Zobrazit celý článek

Operace Barbarossa0

👤Conan 🕔20.01.2001

Je 22. června 1941. Po obsazení téměř celé Evropy stojí nyní vojska Hitlerovského Německa na hranici s Ruskem – na hranici, která byla vytvořena poté, co si tyto dva státy rozdělily dobyté Polsko...

Zobrazit celý článek

Bernartice 19420

👤Achard 🕔24.11.2006

Městečko Bernartice na písecku zázrakem ušlo osudu Lidic, ale i tak za přechovávání parašutistů zaplatilo krutou daň - 23 jejich občanů bylo popraveno v Lubském lese u Klatov a mnoho dalších deportováno či zavražděno.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře