Druhá světová válka (1939-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1107 článků)

Buffala britského námořního letectva 10

👤Miroslav Šnajdr 🕔11.01.2010

Zavalité letouny Brewster Buffalo byly prvními stíhacími jednoplošníky na palubách amerických letadlových lodí. Na lodích se však Buffala dlouho neohřála a byla rychle nahrazena modernějším F4F Wildcat. Svou bojovou kariéru tak letouny zahájily v leteckých silách Finska, Velké Británie a Nizozemí. S působením "buvolů" u RAF vás seznámí následující řádky.

Zobrazit celý článek

Sovietske vnímanie vojnových príprav nemecka v rokoch 1940 - 19410

👤Viktor 🕔17.10.2006

Od vypuknutia sovietsko-nemeckej vojny v júny 1941 už uplynulo 65 rokov, avšak udalosti ktoré predchádzali tomuto konfliktu sú stále predmetom polemík historikov aj širokej verejnosti. Jedna z najpálčivejších otázok v rámci týchto polemík sa týka toho, či J.V.Stalin vedel o pripravovanom útoku A.Hitlera na Sovietsky zväz. Aby bolo možné na túto otázku odpovedať, v prvom rade je potrebne zistiť, akými konkrétnymi informáciami disponovali Stalin a sovietske politické a vojenské vedenie v období od kapitulácie Francúzska (22.6.1940) do vypuknutia sovietsko-nemeckej vojny (22.6.1941).

Zobrazit celý článek

Zapomenutá bitva u Rozvegova z 6. ledna 19390

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔15.03.2011

Branná hotovost státu trvala oficiálně od 20. května do 15. prosince roku 1938, kdy skončila demobilizace armády po tragickém vyústění mnichovské krize, přesto však boje na československých hranicích neskončily. Naopak. V prvních měsících roku 1939 se stala nejvíce exponovanou částí hranic hranice maďarská, na které se českoslovenští vojáci a příslušníci finanční stráže často střetávali s maďarskými teroristy, které v březnu 1939 nahradila při vpádu na Podkarpatskou Rus maďarská armáda.

Zobrazit celý článek

Vojákem na několika frontách0

👤Vladimír Marek 🕔25.09.2012

Jaroslav Selner bojoval nejen v severní Africe a v Karpatech, ale během války pracoval také pro zpravodajce
Jaroslav Selner byl během svého pestrého života lecčím. Dělal posunovače, dispečera, na Křivoklátě založil drogistickou školu, pracoval jako tajemník Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Především ale byl vojákem…

Zobrazit celý článek

Štábní strážmistr Stanislav Kuča0

👤Michal Kuča 🕔14.03.2011

Většina životopisů účastníků 2. sv. války je věnován osobnostem zahraničního a domácího odboje. Všeobecně se však zapomíná na to, že vojáci a příslušníci dalších ozbrojených složek své životy a zdraví nasazovali již dávno před oficiálním vypuknutím války. Jedním z nich byl i můj dědeček Stanislav Kuča.

Zobrazit celý článek

Poľský lietajúci tiger0

👤Ivan Halás 🕔25.10.2005

Životopis Witolda Urbanowicza alebo príbeh Poliaka, ktorý vyhlásil vojnu Japonsku.

Zobrazit celý článek

Squadron Leader Peter Turnbull0

👤Michal Rak 🕔09.05.2009

Životopis australského stíhacího esa, pilota, který má jako jeden z mála na svém "kontě" sestřely letounů Německa, Itálie, Francie a Japonska.

Zobrazit celý článek

Nástin vzniku a organizace polského letectva ve Velké Británii 1940-450

👤Michal Kuča 🕔28.01.2007

Stručný pohled na vznik a organizaci polského letectva ve Velké Británii.

Zobrazit celý článek

Morgenthauův plán na poválečné uspořádání Německa0

👤Jan Flieger 🕔18.09.2006

Jeden z prvních plánů na poválečné uspořádání Německa sestavený 19.9. 1944.

Zobrazit celý článek

Besarábie 1940-19410

👤Cesky Cestovatel 🕔09.12.2016

Většina dějin trochu znalých lidí si zpravidla spojuje ruskou (stalinskou, sovětskou) agresi se společným přepadením Polska v roce 1939 v úzké součinnosti s německým wehrmachtem a následně přepadením neutrálního Finska. Násilné odtržení severního území Rumunska v červnu 1940, známého jako Besarábie a severní Bukovina, však v našich končinách už podle všeho zavál prach zapomnění. Nikoli však v zemi, která  podobně jako Poláci, Finové, Litevci, Lotyši nebo Estonci zakoušela, co obnáší dupot okovaných bot stalinského impéria.

K násilnému záboru území došlo podobně jako u ostatních okupačních kroků stalinského Ruska na základě smlouvy Ribbentrop-Molotov, jejímž prostřednictvím si dva nejhrůznější režimy 20. století rozhodly rozparcelovat Evropu. Ten německý se přitom teprve rozkoukával, takříkajíc rozjížděl. Ten bolševický v tom naopak už uměl chodit...

Zobrazit celý článek

Útok na St.Nazaire - Operace Chariot0

👤Luboš Pavel 🕔25.09.2002

První měsíce roku 1942 byly jedny z nejtemnějších v historii Anglie. Její jednotky byly vytlačovány z pozic na všech bojištích. Ze Severní Afriky, Barmy nebo Malajsie neustále přicházely zprávy o ústupu a porážkách. Přežití Británie záviselo na dodávkách přepravovaných pomalými a zranitelnými konvoji ze Spojených států, které se snažily proklouznout skrz číhající vlčí smečky Dönitzových ponorek. Ponorková válka vrcholila.

Zobrazit celý článek

Vraždy v oblacích 0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔10.03.2011

Vyšplhal jsem se do kabiny svého letadla a dole v břiše jsem měl prázdný pocit napětí. Na vteřinku se čas zdánlivě zastavil a já jsem bezvýrazně hleděl před sebe. Věděl jsem, že toho rána poprvé někoho zabiji. Richard Hillary, The Last Enemy

Zobrazit celý článek

Clay - Eva0

👤hambac 🕔24.06.2010

Působení paradesantní skupiny Clay - jednoho z nejúspěšnějších výsadků do Protektorátu.

Zobrazit celý článek

Popského soukromá armáda0

👤Gebirgsjäger 🕔14.02.2013

Britská armáda neměla nikdy příliš velké pochopení pro nekonvenční osobnosti. Po vypuknutí bojů v severní Africe si však její velení rychle uvědomilo hodnotu výstředních jednotlivců, kteří znali Západní poušť a dokázali přežít v jejích nehostinných pustinách. Proto umožnilo a podporovalo formování takových legendárních nekonvenčních jednotek, jakými byly SAS a Pouštní skupina dalekého dosahu (LRDG). Od prosince 1942 pak působila v severní Africe (a později v Itálii) další nepravidelná jednotka - Popského soukromá armáda, nejmenší britská jednotka pod samostatným velením.

Zobrazit celý článek

Operace Elbrus (srpen 1942)0

👤Gebirgsjäger 🕔01.06.2012

Výstup na nejvyšší horu Kavkazu Elbrus, podniknutý německými horskými myslivci během letní ofenzivy na jižní frontě v roce 1942, neměl  vojenský význam. Nebyli by to však horští myslivci, kdyby odolali pokušení vynést říšskou vlajku na nejvýše položené místo, kam se mohl německý voják za 2. světové války dostat. Hitlera výstup na "ten idiotský vrchol" tak rozzuřil, že v návalu vzteku žádal pro "ty bláznivé horolezce" válečný soud. Tak daleko to samozřejmě nedošlo.

Zobrazit celý článek

Incident u Krosna, 15. duben 19410

👤Miroslav Šnajdr 🕔01.09.2011

Nad britskými ostrovy ještě zuřily boje letecké bitvy o Británii, když Adolf Hitler obrátil svou pozornost na východ, proti svému přechodnému spojenci, Stalinovu Sovětskému svazu. Hitler nechoval vůči bolševické říši žádné sentimentální vztahy a v tažení na východ viděl příležitost vyřešit patovou situaci, v které se ocitnul jeho zápas se vzdorujícím Spojeným královstvím.

Zobrazit celý článek

Druhá svetová vojna v Pacifiku z pohľadu konceptu totálnej vojny0

👤Martin Kula 🕔16.02.2012

Táto analytická štúdia sa zameriava na koncept totálnej vojny a pokúsime sa v nej odpovedať na otázku, či možno stret USA a Japonska v Pacifiku počas druhej svetovej vojny označiť za totálnu vojnu. Hneď na úvod je potrebné vymedziť si pole skúmania. Hoci v Pacifiku sa stretlo niekoľko bojujúcich národov, zameriame sa špecificky len na USA a Japonsko a ich boje v oblasti Tichého oceánu. Tieto dve krajiny si autor vybral zámerne, pretože zviedli podstatnú časť bojov, ktoré sa na Ďalekom Východe okrem Pacifiku viedli aj na kontinentálnej Ázii. Cieľom autora je, aby výsledok tejto práce prispel k poznaniu o druhej svetovej vojne na Ďalekom Východe. Redukciou výskumného poľa zostáva otvorený priestor na možný podobne zameraný výskum, ktorý by doplnil výsledky, ku ktorým sa v tejto práci dopracujeme.

Zobrazit celý článek

17. listopad – Mezinárodní den studentstva0

👤Jan Flieger 🕔15.11.2006

Stručný popis událostí z roku 1939, které vedly k uznání 17. listopadu za Mezinárodní den studentstva.

Zobrazit celý článek

Francouzské bombardéry nad Sedanem0

👤Miroslav Šnajdr 🕔19.11.2011

Večer 13. května 1940 si francouzské velení konečně začalo uvědomovat vážnost situace na frontě držené u Sedanu 2. armádou. Na základě rozkazu Gén. Vuillemina měla být následujícího dne do bitvy vržena 1ère Division Aérienne (1. letecká divize), působící v ZOAN a soustřeďující jádro francouzských bombardovacích útvarů. O rozsahu výzbrojové krize Armée de l´Air svědčí skutečnost, že celé na frontě operující francouzské bombardovací letectvo (útvary 3. letecké divize,působící ve východní letecké operační oblasti ZOAE, byly po zahájení německé ofenzivy podřízeny 1. letecké divizi) disponovalo 14. května 1940 pouhými 65 bojeschopnými stroji. Z nich jen 27 představovalo stroje moderních konstrukcí LeO 451 a Bre 693. Právě akutní nedostatek moderních strojů donutil Francouze nasadit toho dne do denního útoku zastaralé Amioty 143,nazývané pro své nevzhledné hranaté tvary „Autobus Amiot“. Nízkými výkony se hodily pouze k nočním akcím, které také tvořily doposud jejich výhradní bojovou náplň.

Zobrazit celý článek

MiG-3 v boji o přežití0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.11.2012

V okamžiku vypuknutí nepřátelství mezi Sovětským svazem a Německem byly MiGy-1, respektive MiGy-3 prvními a nejpočetnějšími stíhačkami nové generace. Piloti MiGů museli bojovat o záchranu země a vedení konstrukční kanceláře o záchranu výroby. Volné prostředky země byly po sérii drtivých porážek omezené a konkurence velká.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře