Druhá světová válka (1939-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1108 článků)

Útok na St.Nazaire - Operace Chariot0

👤Luboš Pavel 🕔25.09.2002

První měsíce roku 1942 byly jedny z nejtemnějších v historii Anglie. Její jednotky byly vytlačovány z pozic na všech bojištích. Ze Severní Afriky, Barmy nebo Malajsie neustále přicházely zprávy o ústupu a porážkách. Přežití Británie záviselo na dodávkách přepravovaných pomalými a zranitelnými konvoji ze Spojených států, které se snažily proklouznout skrz číhající vlčí smečky Dönitzových ponorek. Ponorková válka vrcholila.

Zobrazit celý článek

Vraždy v oblacích 0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔10.03.2011

Vyšplhal jsem se do kabiny svého letadla a dole v břiše jsem měl prázdný pocit napětí. Na vteřinku se čas zdánlivě zastavil a já jsem bezvýrazně hleděl před sebe. Věděl jsem, že toho rána poprvé někoho zabiji. Richard Hillary, The Last Enemy

Zobrazit celý článek

Clay - Eva0

👤hambac 🕔24.06.2010

Působení paradesantní skupiny Clay - jednoho z nejúspěšnějších výsadků do Protektorátu.

Zobrazit celý článek

Popského soukromá armáda0

👤Gebirgsjäger 🕔14.02.2013

Britská armáda neměla nikdy příliš velké pochopení pro nekonvenční osobnosti. Po vypuknutí bojů v severní Africe si však její velení rychle uvědomilo hodnotu výstředních jednotlivců, kteří znali Západní poušť a dokázali přežít v jejích nehostinných pustinách. Proto umožnilo a podporovalo formování takových legendárních nekonvenčních jednotek, jakými byly SAS a Pouštní skupina dalekého dosahu (LRDG). Od prosince 1942 pak působila v severní Africe (a později v Itálii) další nepravidelná jednotka - Popského soukromá armáda, nejmenší britská jednotka pod samostatným velením.

Zobrazit celý článek

Operace Elbrus (srpen 1942)0

👤Gebirgsjäger 🕔01.06.2012

Výstup na nejvyšší horu Kavkazu Elbrus, podniknutý německými horskými myslivci během letní ofenzivy na jižní frontě v roce 1942, neměl  vojenský význam. Nebyli by to však horští myslivci, kdyby odolali pokušení vynést říšskou vlajku na nejvýše položené místo, kam se mohl německý voják za 2. světové války dostat. Hitlera výstup na "ten idiotský vrchol" tak rozzuřil, že v návalu vzteku žádal pro "ty bláznivé horolezce" válečný soud. Tak daleko to samozřejmě nedošlo.

Zobrazit celý článek

Incident u Krosna, 15. duben 19410

👤Miroslav Šnajdr 🕔01.09.2011

Nad britskými ostrovy ještě zuřily boje letecké bitvy o Británii, když Adolf Hitler obrátil svou pozornost na východ, proti svému přechodnému spojenci, Stalinovu Sovětskému svazu. Hitler nechoval vůči bolševické říši žádné sentimentální vztahy a v tažení na východ viděl příležitost vyřešit patovou situaci, v které se ocitnul jeho zápas se vzdorujícím Spojeným královstvím.

Zobrazit celý článek

Druhá svetová vojna v Pacifiku z pohľadu konceptu totálnej vojny0

👤Martin Kula 🕔16.02.2012

Táto analytická štúdia sa zameriava na koncept totálnej vojny a pokúsime sa v nej odpovedať na otázku, či možno stret USA a Japonska v Pacifiku počas druhej svetovej vojny označiť za totálnu vojnu. Hneď na úvod je potrebné vymedziť si pole skúmania. Hoci v Pacifiku sa stretlo niekoľko bojujúcich národov, zameriame sa špecificky len na USA a Japonsko a ich boje v oblasti Tichého oceánu. Tieto dve krajiny si autor vybral zámerne, pretože zviedli podstatnú časť bojov, ktoré sa na Ďalekom Východe okrem Pacifiku viedli aj na kontinentálnej Ázii. Cieľom autora je, aby výsledok tejto práce prispel k poznaniu o druhej svetovej vojne na Ďalekom Východe. Redukciou výskumného poľa zostáva otvorený priestor na možný podobne zameraný výskum, ktorý by doplnil výsledky, ku ktorým sa v tejto práci dopracujeme.

Zobrazit celý článek

17. listopad – Mezinárodní den studentstva0

👤Jan Flieger 🕔15.11.2006

Stručný popis událostí z roku 1939, které vedly k uznání 17. listopadu za Mezinárodní den studentstva.

Zobrazit celý článek

Francouzské bombardéry nad Sedanem0

👤Miroslav Šnajdr 🕔19.11.2011

Večer 13. května 1940 si francouzské velení konečně začalo uvědomovat vážnost situace na frontě držené u Sedanu 2. armádou. Na základě rozkazu Gén. Vuillemina měla být následujícího dne do bitvy vržena 1ère Division Aérienne (1. letecká divize), působící v ZOAN a soustřeďující jádro francouzských bombardovacích útvarů. O rozsahu výzbrojové krize Armée de l´Air svědčí skutečnost, že celé na frontě operující francouzské bombardovací letectvo (útvary 3. letecké divize,působící ve východní letecké operační oblasti ZOAE, byly po zahájení německé ofenzivy podřízeny 1. letecké divizi) disponovalo 14. května 1940 pouhými 65 bojeschopnými stroji. Z nich jen 27 představovalo stroje moderních konstrukcí LeO 451 a Bre 693. Právě akutní nedostatek moderních strojů donutil Francouze nasadit toho dne do denního útoku zastaralé Amioty 143,nazývané pro své nevzhledné hranaté tvary „Autobus Amiot“. Nízkými výkony se hodily pouze k nočním akcím, které také tvořily doposud jejich výhradní bojovou náplň.

Zobrazit celý článek

MiG-3 v boji o přežití0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.11.2012

V okamžiku vypuknutí nepřátelství mezi Sovětským svazem a Německem byly MiGy-1, respektive MiGy-3 prvními a nejpočetnějšími stíhačkami nové generace. Piloti MiGů museli bojovat o záchranu země a vedení konstrukční kanceláře o záchranu výroby. Volné prostředky země byly po sérii drtivých porážek omezené a konkurence velká.

Zobrazit celý článek

Boleslaw Michal TURZANSKI0

👤Michal Rak 🕔22.03.2006

Nejúspěšnější polský noční stíhač.

Zobrazit celý článek

Operace TETŘEV0

👤Radek Stolař 🕔24.11.2003

Po vypuknutí Slovenského národního povstání museli němečtí okupanti řešit dva závažné problémy. Tím prvním byla likvidace povstání ohrožujícího frontu a poutajícího na sebe část německých sil, které mohly být využity na východní frontě. Dále chtěli zabránit rozšíření povstání do jiných částí okupovaných území, zejména do protektorátu Čechy a Morava.

Zobrazit celý článek

Friedrich August Freiherr von der Heydte 0

👤Gebirgsjäger 🕔11.12.2010

Friedrich August Freiherr von der Heydte se stal legendou německých výsadkových vojsk. Během 2. světové války bojoval na všech evropských bojištích i v severní Africe. Pro své silné katolické přesvědčení získal přezdívku "výsadkář s růžencem".

Zobrazit celý článek

MiG-3: Rychlý nástup – krátký dech0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔03.11.2012

Nově etablovaná konstrukční kancelář OKB-155 Mikojan-Gurjevič měla koncem roku 1940 plné ruce práce se zahájením výroby letounu I-200, známějšího pod vojenským označením MiG-1. Ten se však na výrobní lince dlouho neohřál a záhy byl nahrazen upraveným letounem s označením MiG-3.

Zobrazit celý článek

MiG-1: Když kocour není doma...0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔24.02.2013

Na začátku 30. let byli představitelé sovětského letectva spokojeni. Do výzbroje přicházely moderní stíhací dvouplošníky I-15, záhy následované převratným jednoplošníkem I-16 se zatahovacím podvozkem. Šéf konstrukční kanceláře Nikolaj Polikarpov si právem užíval pověsti „krále stíhačů". Pak přišla válka ve Španělsku a vše bylo jinak.

Zobrazit celý článek

Liberatory pro čínské bojiště0

👤Miroslav Šnajdr 🕔04.11.2012

Dne 4. května 1943 zahájila 14. AF do té doby největší ofenzivní akci USAAF na čínském bojišti. Z letišť v Čcheng-kungu, Jen-kchaji a Kchun-mingu ráno odstartovalo na 30 bombardérů a 24 stíhaček P-40.

Zobrazit celý článek

V hledáčku Státní bezpečnosti0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔02.02.2013

V létě 1956 vzbudil (nejen) na Západě pozdvižení příjezd britských občanů, veterána Královského letectva Karla Kasala a jeho manželky, bývalé filmové herečky Heleny Bušové – Kasalové, do Československa.

Zobrazit celý článek

Pilot Thunderboltu Col. Neel Kearby0

👤Miroslav Šnajdr 🕔12.11.2011

Američtí piloti 5th Air Force USAAF, bojující během 2. světové války proti japonskému letectvu nad rozsáhlými oblastmi Pacifiku, zaznamenali na stíhačkách Republic P-47D Thunderbolt celkem 511 sestřelů. Největších úspěchů dosáhla 348th Fighter Group, jejíž piloti vystříleli na Thunderboltech 326 sestřelů. U skupiny vyrostlo celkem 20 es, včetně nejúspěšnějšího pilota Republicu P-47D tichomořského bojiště Lt.Col. Neela Kearbyho. Tento muž na mohutné stíhačce sestřelil 22 protivníků a nakonec se v její kabině odebral do leteckého nebe.

Zobrazit celý článek

Operace Peking0

👤Tars 🕔27.07.2009

Námořník, hlídkující na můstku torpédoborce ORP "Błyskawica", zpozorněl. Na stožár nedaleké signální věže ve válečném přístavu Oksywie vylétlo několik vlajek a zatřepotalo se v mírném větru. Námořník ještě jednou pohlédl na vlajky a klidným hlasem upozornil službu konajícího důstojníka. Za několik minut již komandor porucznik Roman Stankiewicz, velitel oddílu torpédoborců polského válečného námořnictva, věděl, že signál oznamuje "Wykonać Peking" (provést Peking), jeden z dvojice rozkazů, které očekával už několik dní, ale ve skrytu duše doufal, že nikdy nepřijdou.

Zobrazit celý článek

Polské 15. září 19400

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔02.11.2012

Patnácté září 1940 mělo přinést nejúpornější letecké boje během celé bitvy o Británii. Německá Luftwaffe se po celý den pokoušela mohutnými nálety zlomit odpor britské obrany, ale ke konci dne muselo německé velení uznat neúspěch a odložit plánovanou invazi na Britské ostrovy. Na slavném vítězství Royal Air Force se nemalou měrou podíleli i polští stíhači, kteří po boji nárokovali 30 sestřelů.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře