Valka.cz je oficiálním partnerem největšího vydavatelství military literatury Naše vojsko a časopisu Military Revue.

Sdílení na sociálních sítích

Poslední disputace mistra Jana

Když se Jan Hus na podzim roku 1414 vydal na církevní koncil do Kostnice, doufal, že ve slíbené veřejné disputaci obhájí své názory, které byly církví označeny za kacířské. Na vytouženém veřejném slyšení v červnu 1415 však vzaly jeho představy o diskusi universitního typu velmi rychle za své. Koncil, jehož hlavním úkolem  bylo vyřešit otázku existence tří papežů (a to se mu již úspěšně podařilo), s ním diskutovat nehodlal. Od obžalovaného očekával jediné – že co nejrychleji odvolá své bludy a přijme zasloužený trest...

Od Jana Husa k Janu Žižkovi (díl 01.)

O husitských válkách (či husitské revoluci, chcete-li) jsme toho ve škole slyšeli dost. O tom, co jim předcházelo a proč vlastně začaly, už méně. Není divu. Byly to války náboženské, a my jsme chodili do školy v době, jejímž náboženstvím byl "vědecký" materialismus. Následující článek je malým pokusem o alespoň částečné odstranění této informační mezery... 

Australský ešus 1940

Pozvánka na přednášku Svědectví nálezu v brněnském muzeu

Nová kniha Turbíny pro Luftwaffe

Zrod a popis prvních německých proudových motorů, takto zní podtitul nové knihy, kterou bych zde chtěl představit. Pokud bych měl obsah této publikace zhustit do jedné věty, pak by zněla třeba takto: pokud sníte o tom, že byste se chtěli vrátit do minulosti a pilotovat stíhací stroj Messerschmitt Me 262 Schwalbe, pak tuto knihu musíte mít. S trochou nadsázky lze říci, že je v této knize téměř vše, co jste chtěli vědět o tehdejších (nejen) turbokompresorových leteckých pohonných jednotkách, ale neměli jste se kde zeptat.

Ing. Eduard Dokoupil, autor.

(Placená reklama)

Operace Zitadelle

Optimistické Stalinovo přesvědčení, že po stalingradské porážce, kde hitlerovské Německo ztratilo celou polní armádu, je Wehrmacht vyřízen, vyprchalo v polovině března 1943, když Němci zreorganizovaná armádní skupina "Jih" udeřila od jihu proti příliš roztaženým sovětským vojskům Jihozápadního frontu, následným průlomem odkryla křídlo Voroněžského frontu a donutila Rudou armádu znovu vyklidit koncem zimy dobytý Charkov a Belgorod, jenž se stal frontovou linií. Pro Stavku, vrchní velení Rudé armády, to byla studená sprcha, která znamenala, že strategická iniciativa opět přechází na stranu Němců. Voroněžský front ale udržel tzv. "Kurský" výběžek, jehož severní bok byl opřen o Kursk, západní o Sumy a jižní o Belgorod.

Ruské legie zblízka

Československé legie v Rusku patřily společně s francouzskými a italskými legiemi mezi nejvýraznější projevy zahraničního protirakouského odboje v období první světové války. Snaha o zřizování československých jednotek ve státech Dohody však ve všech případech narážela na nevyjasněné válečné cíle spojenců a na politické tlaky různých, většinou prorakousky orientovaných zájmových skupin. Díky vývoji na západní a jižní frontě a velikému politickému úsilí členů ČNR však během roku 1917 ve Francii a 1918 v Itálii padly všechny dosavadní překážky. Československé legie se tak následně mohly začít v klidu formovat jako politicky autonomní součást národních armád těchto států.

Obléhání Konstantinopolu

Ráno 2. 4. 1453, pondelok po Veľkej noci dorazil pred múry Konštantinopolu predvoj armády otomanských Turkov. Bola to malá jednotka jazdy. Oddiel Gŕekov podnikol výpad z mesta a odohnal ich, pri čom v bitke pár Turkov padlo a veľa ich bolo zranených skôr ako stihli doraziť ďalší tureckí jazdci...

Boj o Sokolovo - 6. část

Vojáci 1. polního praporu odjížděli na frontu jako rychlá jednotka, vycvičená a určená k vedení útočného boje. Po přidělení motorových vozidel se měl účastnit útočných akcí, které v té době vedl Voroněžský front. Zvrat v situaci na frontě však způsobil, že horečně museli zahájit budování obranných postavení a čekat na německé tanky... 

Edward C. Mannock

Stíhací eso WWI.

McDonnell Douglas F-15 Eagle a jeho verze

Profil jednoho z nejlepších stíhacích letounů amerického letectva, který se zúčastnil všech posledních válečných kofliktů. Jeho úderná varianta F-15E je jedním z nejúčinnějších útočných letounů současnosti.

Pavel Ignatijevič Grochovskij - otec výsadkových v...

Diapazón nápadov tohto sovietskeho konštruktéra a vynálezcu, siahajúci od letectva, výsadkových jednotiek až k pozemnému vojsku, evokuje na prvý pohľad tvorbu Járy Cimrmana. Len náhodne uveďme zlomok z jeho výtvorov či nápadov - lietadlo určené primárne na taranovanie protivníka, nafukovacie guľometné hniezda zhadzované z lietadiel, prototyp ručného protitankového granátometu, tank na lyžiach, tank na vzdušnej poduške, výsadková búdka pre psov-diverzantov, hlinená cvičná bomba etc. Na rozdiel od českého románového génia však viaceré vynálezy a nápady Pavla Grochovského našli reálne uplatnenie. Treba však priznať, že niektoré jeho nápady, čí konštrukcie poslúžili, tak ako u Cimrmana, len pre zistenie, že ide o slepú uličku vývoja. Je však nesporné, že ním presadzovaná koncepcia výstavby výsadkových vojsk výrazným spôsobom ovplyvnila smerovanie tohto druhu sovietskych vojsk. Smelo ho tak možno označiť za ideového otca výsadkových síl v ZSSR.

Čáslav 1952 - 2004 / 1. část

Historie české letecké základny.

Andrew Browne Cunningham

Admiral Sir Andrew Browne Cunningham, později Admiral of the Fleet Viscount Cunningham of Hyndhope, KT, GCB, OM, DSO.

ZiS-5 - americké základy sovětské legendy

Při posuzování techniky z dob 2. světové války se často berou v úvahu jen tanky a obrněná vozidla. Poněkud stranou zájmu zůstávají nákladní automobily, které však odedřely většinu nevděčné práce, bez které by se bojové operace zastavily. Po pravdě řečeno, obě nejpočetnější armády, tedy Wehrmacht a Rudá armáda, na tom nebyly v tomto ohledu nijak slavně.

Na španělském nebi - IMAM Ro.41

Italské lehké stíhačky IMAM Ro.41 se ve Španělsku dočkaly toliko omezené bojové služby. V první linii je povstalci používali pouze velmi krátce roku 1937 a s nepřítelem se ve vzduchu vůbec nestřetly. Velmi důležitou roli však letouny sehrály při výcviku nových generací stíhacích pilotů španělského nacionalistického letectva.

Boj o Sokolovo - 5. část

Samotný přesun čs. jednotky k Charkovu, kde měla nasazena v rámci Voroněžského frontu, nebyl jednoduchý. Sovětské železnice byly válkou dosti poničené, proto přesun do stanice Valuiki, odkud měli vojáci pokračovat pěšky, trval tři týdny.

Harrisova bitva o Berlín

„Zachování morálky se v Německu stalo nejtěžším problémem, s jakým se domácí úřady potýkají. Povědomí o plném rozsahu důsledků vzdušného útoku se od zničení Hamburku rozšířilo do všech částí země a všeobecně převažuje postoj, že je třeba za každou cenu dospět k míru a zabránit ničení dalších německých měst.“

                        Zpravodajská služba Královského letectva, listopad 1943

Armstrong Whitworth A.W.38 Whitley

Malá monografie britského nočního bombardéru, který je dnes pozapomenutý. Měl smůlu, že jeho konstrukce brzy zastarala a bombardér byl stažen od bojových jednotek, díky tomu byl zastíněn známým a také mnohem více rozšířeným bombardérem Vickers Wellington. Jak však uvidíte, bombardérům Whitley patří několik zajímavých prvenství při počátečních náletech nad Německo.

Friedrich Christiansen - Letec ze Zeebrügge

Letec ze Zeebrügge – takovou přezdívku obdržel námořní pilot Friedrich Christiansen – letecké eso první světové války, nositel řádu Pour le Mérite a generál letectva ve druhé světové válce. Na rozdíl od svých známějších kolegů „Červeného barona“ Manfreda von Richthofena nebo „Orla z Lille“ Maxe Immelmanna je jeho příběh poněkud zapomenut, byť je stejně zajímavý.

Commander Alexander Vraciu

Životopis jednoho z nejúspěšnějších stíhacích pilotů US Navy v průběhu II. světové války.

Starší / novější články

Starší články

Zobrazuji články 0 - 20 z celkem 5328 článků v naší databázi.

 

Fórum (100000 témat)

Takebaši, Naofumi (2)

Suchoj SuperJet-100/95B (SSJ-100-95B) (1)

3. letka (dálková) Průzkumné skupiny 10 [1938-1943] (2)

07.07.2015 - Německo: policie sběrateli zabavila tank Panther (1)

2. letka (armádní) Průzkumné skupiny 10 [1938-1943] (2)

06.07.2015 - Rusko: havárie bombardéru Suchoj Su-24M (1)

Pevnost Yura [1896-1945] (1)

Boulton Paul P.29 Sidestrand Mk.III (2)

Jakarta, Letiště Kemayoran [1940-1985] (1)

Agartala (1)

Agartala, Letiště Agartala [1942-19RR] (1)

Călăra?i, Letiště Călăra?i [1941-1944] (1)

Călăra?i (1)

Zilişteanca, Letecká základna Ziliştea [RRRR-1945] (1)

Zilişteanca (1)

61. mechanizovaný prapor [1994-1997] (2)

70. peruť RAF (6)

Armstrong Whitworth Argosy C Mk.1 (3)

114. peruť RAF (5)

Tatra T2-928-17 (motor) (2)

Curtiss N-9 (2)

Asansol (1)

2002 / 15-16 (1)

POL/SVK - Scipio (kolové bojové vozidlo pěchoty) (5)

Pevnost Yura [1896-1945] (2)

Šima, Šózó (2)

Jessore (1)

Jessore, Letiště Jessore [19RR-19RR] (1)

Magway (1)

Magway, Letiště Magwe [19RR-19RR] (1)

Dánské království (Dánsko) (3)

Rangún, Stanice Královských vzdušných sil Mingaladon [19RR-1947] (1)

Ura, Sumie (2)

HAL HAOP-27 Krishak (3)

Stieff, Hellmuth (6)

HAL HUL-26 Pushpak (3)

ISR - MAR-290 Eshel ha-Yarden (raketomet) (2)

ISR - MAR-290 Episkopi (raketomet) (2)

HAL HT-2 (3)

XA-360 / AMV (kolový OT) (4)

Nitra, Kasárny pod Zoborom (6)

SOV - V-2 (tankový motor) (1)

Štáb Průzkumné skupiny 122 [1938-1945] (1)

Štáb Skupiny dálkového průzkumu 5 [1943-1945] (1)

CZE - ZPL-20 Plamen (18)

L-159A 6060 (6)

212. taktická letka [2003-] (14)

Aero L-159A ALCA (16)

Průzkumná meteorologická letka 5 [1940-1944] (1)

6. letka (dálková) Průzkumné skupiny 122 [1944-1945] (1)

Osobnosti - výročí

USA (USA) / USA (USA) *07.07.1824
Alfred Pleasonton

Německo (DEU) / Germany (DEU) †07.07.1974
Joachim Brendel

Německo (DEU) / Germany (DEU) *07.07.1882
Hermann Geyer

Německo (DEU) / Germany (DEU) *07.07.1892
Gustav Boehringer

Německo (DEU) / Germany (DEU) *07.07.1876
Eduard Klutmann

Německo (DEU) / Germany (DEU) †07.07.1980
Wilhelm Matthies

Sovětský svaz a Rusko (SOV/RUS) / Soviet Union / Russia (SOV/RUS) †07.07.2014
Eduard Ševardnadze

 
Ošklivý sup