Valka.cz je oficiálním partnerem největšího vydavatelství military literatury Naše vojsko a časopisu Military Revue.

Sdílení na sociálních sítích

Bitva o Berlín

Bitva o Berlín byla poslední z nejvýznamnější bojových operací druhé světové války v Evropě. Boje sice pokračovaly ještě několik dní po pádu města, ale v nich už šlo jen o to, kolik německých vojáků se dokáže probojovat do zajetí západními Spojenci a kolik jich padne do sovětských rukou. Pád Berlína znamenal symbolický úder do nitra nacistického režimu. Ostatně německý vůdce v průběhu bitvy spáchal sebevraždu. Vztyčení sovětské vlajky nad budovou Říšského sněmu symbolizovalo nejen pád hlavního města Velkoněmecké říše, ale též rozšíření sovětského vlivu do střední Evropy.

Stalinovy pozemní křižníky (2. díl)

Jakkoli si byly tanky SMK a T-100 vzhledově podobné, celková koncepce měla některé zásadní rozdíly, které nemusejí být na první pohled patrné. Přestože byl bojový význam obou tanků epizodní, rozhodně se jedná o zajímavou vývojovou větev, i když dalším vývojem odsouzenou k zániku.

Čajky proti „Spitfirům“

V samém závěru bojů zimní války (zuřila od 30. listopadu 1939 do 13. března 1940) se množila hlášení sovětských pilotů o střetech se „Spitfiry“. Relativně často se s takto označovanými letouny utkávali piloti sedlající Polikarpovy I-153. Šlo jak o piloty letectva Baltského loďstva (VVS KBF), tak o příslušníky vojenského letectva (VVS RKKA), zejména příslušníky dvou stíhacích pluků zvláštní letecké skupiny (OAGp) působící z estonských základen. Sovětský průzkum a výzvědná služba se ovšem dopustily závažného omylu v určení protivníků, neboť Sověti identifikovali stroje jako „Spitfiry“.

Plynové útoky na východní frontě za Velké války (r...

Pokud se řekne "plynový útok", většině lidí se vybaví Ypres, západní fronta nebo Remeš. Východní fronta je trochu v informačním stínu, pokusme se to tedy napravit...

Účastníci třetího odboje?

„Byli to právě pohraničníci, kteří měli zásluhu na tom, že některé provokace na státních hranicích nepřerostly v konfrontaci širokého rozsahu a narušení míru. Byli to příslušníci pohraniční stráže, kdo zabezpečoval klid pro pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí i historické prameny z 50. let, kdy u narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly, ruční granáty a tak dále…“

Z projevu poslankyně KSČM Marty Semelové ze dne 11. února 2011 na půdě Poslanecké sněmovny, projednávající návrh zákona o třetím odboji

Alexandr Alexandrovič Porochovščikov - П ...

Bolševickou byrokracií předčasně zmařený život a dílo talentovaného ruského a sovětského konstruktéra, továrníka a letce.

Minomety a minometné náboje ze Slavičína

Minomety jsou velmi lehké a účinné dělostřelecké zbraně, lišící se od klasických děl především lafetací. Lze je snadno přemisťovat a nepotřebují dlouhou dobu k přípravě palby. Jsou určeny především jako doprovodná zbraň pěchoty k ničení živé síly, některých nekrytých cílů, ale i cílů odolných. Střílejí výhradně vrchní skupinou úhlů. Hladká hlaveň při výstřelu nezakluzuje a tlak plynů na její dno se přenáší ložištěm na terén.

USS Yorktown

Historie slavné letadlové lodi, bojující v rozhodujících bitvách v Korálovém moři a u Midway

Leutnant Hans Kirschstein

Stíhací eso německého císařského letectva.

Mexická revolúcia II - Konšticuionalisti

Druhá časť revolúcie sa začína keď v krajine nastáva štátny prvrat uskutočnený armádnymi zložkami a gen. Huertom. Guvernér Carranza vyhlasuje neposlušnosť, formuje armádu a nakoniec sa mu podarí Huertu zvrhnúť, zvolať kongresa schváliť ústavu. Postupne dochádza k pacifikácii krajiny a inšticiunalizácii revolučných myšlienok.

Nakajima B3N1

V tomto článku se seznámíme s velmi málo známým, ale zajímavým prototypem palubního torpédového bombardéru, dále poznáme jak se rozvíjel japonský letecký průmysl počátkem třicátých let minulého století, tedy v době kdy se z Japonska počala rodit skutečná námořní velmoc.

Piatý ročník tradičného podujatia Karpaty 1914/191...

Všetkých priaznivcov vojenskej histórie srdečne pozývame.


Stalinovy pozemní křižníky (1. díl)

Ve 20. a 30. letech minulého století vzniklo několik typů vícevěžových tanků s rozmanitou výzbrojí. Tato koncepce rychle zastarala, ale v době, kdy vznikala, nebyla tak nesmyslná, jak se mohlo zdát na první pohled, viděno optikou dnešních dnů.

Dvouplošné stíhačky Heinkel v SSSR

Když sovětští specialisté z NII VVS roku 1937 zevrubně prozkoumali ve Španělsku ukořistěnou stíhačku He 51B-1, nijak výrazně je nepřekvapila. Jevila se logickým vyústěním vývoje starších dvouplošných stíhacích typů německé firmy Heinkel, s kterými měli Sověti značné zkušenosti. V předchozích letech zakoupili a odzkoušeli po dvou exemplářích HD 37 a HD 43. A upravenou HD 37 dokonce zařadili do výzbroje VVS RKKA pod označením I-7.

Nespokojenost komunistů s vojenskými soudy po „Vít...

„Senát vrchního vojenského soudu v tom složení, jak byl u procesu generála Karla Janouška a ostatních, a snad i vrchní vojenský soud v Praze, prostě vůbec nestačí na procesy takového významu. Nutno konstatovat, že vedení procesu tohoto druhu a významu u krajského soudu na Pankráci po únorových událostech je zcela jinak připraveno, zcela jinak řízeno a vedeno v duchu zcela jiném, odpovídajícím dnešní době a zájmu státu. […] Této skutečnosti všiml si ihned při zahájení hlavního přelíčení obhájce pplk. Hanuše, který prohlásil, že vojenská trestnice a vrchní vojenský soud v Praze je proti Pankráci hotové »sanatorium«.“

Z hlášení plk. gšt. Reindla, příslušníka 5. oddělení Hlavního štábu ministerstva obrany, 17. červen 1948

Co je nového „u Janoušků“?

(v Muzeu obrněné techniky ve Smržovce u Jablonce nad Nisou)

Ronald Cuthbert Hay

Ronald Cuthbert Hay, DSO, DSC and Bar byl jediným stíhacím esem královské námořní pěchoty. Do řad námořní pěchoty vstoupil před WWII, a poté sloužil jako letec v Fleet Air Arm. Na Blackburn Skua z paluby HMS Ark Royal otevřel své bojové skóre v norské kampani, poté kryl ústup z Dunkirku. Na Fairey Fulmarech létal v bitvě o Británii. Jako velitel 47th Naval Fighter Wingu létal na Vought F4U Corsairech z HMS Victorious na Dálném východě. Vedl většinu náletů wingu proti Japoncům na Sumatře. Do konce války jeho skóre čítalo 13 nepřátelských letadel, což bylo třetí nejlepší skóre Fleet Air Arm.

Mexická revolúcia I - Koniec Porfiriátu

Mexická revolúcia bol ozbrojený konflikt, ktorý začal z dôvodu potreby sociálno politických reforiem v Mexicu, ako aj kôli nepretržitej viac ako 30 ročnej vláde Porfírio Díaza, ktorá bola príčinou tejto situácie. Bola prvou veľkou sociálnou revolúciou v latinskej amerike. Revolúcia začala u P. Díaza a skončila pôsobením L. Cárdenasa. Počas nej sa vystriedalo mnoho prezidentov, prijalo sa mnoho reforiem a bola prijatá ústava.

Ural-375 - stredný nákladný automobil

História vzniku a vývoja vojenského nákladného automobilu Ural-375.

Bitva o Chafdží

První pozemní střetnutí války v Perském zálivu aneb kterak se Saddám Husajn tragicky přepočítal.

Starší / novější články

Starší články

Zobrazuji články 0 - 20 z celkem 5269 článků v naší databázi.

 

Fórum (100000 témat)

16.04.2015 - Vietnam: srážka dvou Su-22, piloti pohřešování (1)

16.04.2015 - Pákistán: nehoda Dassault Mirage (1)

Shigemi, Kumayu (2)

16.04.2015 - Indonésie: nehoda F-16C (1)

19.04.2015 - Středozemní moře: při katastrofě zahynulo na 700 lidí (1)

Avia BH-21 (4)

Arado Ar 234 B-2 Blitz (8)

Sonderkommando Sommer (2)

Focke-Wulf Fw 189 A-2 (7)

Skupina blízkého průzkumu 14 [1942-1945] (5)

46. peruť RAF (8)

Short Stirling A Mk.V (2)

Airco D.H.4 (5)

55. peruť RAF (5)

Royal Aircraft Factory S.E.5a (7)

Grinnell-Milne, Duncan William (2)

56. peruť RAF [1918-1920] (2)

Rolls-Royce Merlin 22 (1)

Rolls-Royce Merlin VIII (1)

M5A1 Stuart VI (8)

Antonov An-22 Antěj [kód NATO: Cock] (4)

Sparmann P 1 (1)

Malmö MFI-10B Vipan (1)

Ročov (1)

17.04.2015 - Američtí instruktoři cvičí vojáky ukrajinské Národní gardy (9)

AB Flygindustri LG 105 (1)

Charvát, Augustin (7)

SPAD S.VII C.1 (16)

Stanovský, Vilém (2)

BEL - Samohybné dělo T 13B2 (3)

BEL - Samohybné dělo T 13B3 (4)

BEL - Samohybné dělo T 13B1 (2)

Pilát, Václav (2)

Moravská Třebová (1)

SPAD S.XIII C.1 (9)

Aero L-39C Albatros (10)

Mil Mi-28N Night Hunter (2)

Mil Mi-8AMTŠ (1)

BEL - T 15 (1)

CZE - MUKVR (mobilní UKV rušič) (3)

Antonov An-3T [kód NATO: Colt] (2)

71. křídlo RAF [1939-1940] (2)

Werwolf (21)

Etrich Taube (3)

Šiba, Goró (2)

40. peruť RFC [1916-1918] (1)

Raketoplán 2.01 (Bajkal)) (1)

XM150E5 (tankový kanon) (2)

Nieuport N.24 C.1 (2)

Albatros EE (2)

Osobnosti - výročí

Československo (CZK) / Czechoslovakia (CZK) *19.04.1871
Adolf Sazyma

Československo (CZK) / Czechoslovakia (CZK) *19.04.1864
Jaromír Pečírka

-

Německo (DEU) / Germany (DEU) *19.04.1891
Hans Geisler

Československo (CZK) / Czechoslovakia (CZK) *19.04.1918
Rudolf Ptáček

-

Německo (DEU) / Germany (DEU) †19.04.1944
Franz Landgraf

Německo (DEU) / Germany (DEU) *19.04.1892
Kurt Paape

-

Německo (DEU) / Germany (DEU) *19.04.1889
Otto Georg Thierack

 
Ošklivý sup