Air Chief Marshal Sir Frederick Bowhill

Autor : Radek Seiner / vorel 🕔07.04.2004 📕7.001

Celým jménem se jmenoval Frederick William Bowhill. Narodil se 1. září 1880. V mládí se stal příslušníkem obchodního loďstva, kde získal 
roku 1904 svůj „výuční list“ (Master Certificate ). Tehdy ještě sloužil na plachetních lodí
.
Dne 17. srpna 1912 byl přijat do Central Flying School
a 21. ledna 1913 zde získal svůj pilotní průkaz (RAeC Certificate ) číslo 397. Poté se
1. dubna 1913 stal důstojníkem Royal Navy
a 17. dubna 1913 byl přijat do Naval Flying School v Eastchurch. V srpnu 1914 se stal
kapitánem nosiče hydroplánů HMS Empress, na jehož
palubě se zúčastnil útoku na základnu zepelínů v Cuxhavenu na Štědrý den roku 1914
a později i vylodění na polostrově Gallipoli.

V říjnu 1915 byl odvelen jako štábní důstojník do Air Department of the Admiralty.

Dne 1. ledna 1916 byl odvelen jako velitel squadrony námořního letectva do Mezopotámie a následně 8. srpna 1916 se stal velitelem
námořního letectva ( RNAS ) v oblasti východní Afriky.
Roku 1918 byl velitelem několika britských leteckých základen a později se i účastnil
jako člen
RAF Detachementu v jižním Rusku britské intervence proti Sovětskému svazu.

Dne 1. srpna 1919 byl oceněn stálou hodností podplukovníka a 30. října 1919 byl určen velitelem jednotek „Z-force“, které působily
v Somálsku. Zde velmi propagoval použití letectva proti vzbouřeným kmenům. Také zde dosáhl velkého úspěchu, když přinutil místního vůdce
- "The Mad Mullah" k emigraci po několika týdnech leteckého bombardování.
Byl to velmi významný úspěch,
jelikož se tohoto vůdce britská
armáda snažila porazit v pozemních bojích již několik let. Dne
22. ledna 1920 byl vyřazen z řad Royal Navy a byl zařazen do RAF.
Zde sloužil jako štábní důstojník u několika squadron. Od 15. srpna 1924 do 19. května 1929 sloužil jako štábní důstojník
a velitel
v Iráku a v Egyptě. Poté sloužil ve Velké Británii jako Director of Organisation and Staff Duties a 31. července 1933 byl pověřen
funkcí
Air Member for Personnel. V této funkci podporoval vytvoření jednotek Women's Auxiliary Air Force
( ženských pomocných sborů, WAAF. ),
které se velmi osvědčily v průběhu druhé světové války.

Dne 16. srpna 1937 byl pověřen velením Coastal Command ( pobřežního velitelství ). V této funkci se také proslavil.
Když německá bitevní loď Bismarck unikala před britským loďstvem po potopení bitevního křižníku Hood,
podařilo se jí po útoku letounů Swordfish
z letadlové lodi HMS Victorious zmizet svým pronásledovatelů, využívajíce špatného počasí.
Bowhill, využívajíce svých dokonalých znalostí plavby na moři, si sedl nad mapy a odhadl,
jakým směrem Bismarck popluje.
Do tohoto prostoru následně vyslal průzkumné letouny typu
Catalina pobřežního velitelství. Ty Bismarck brzy nalezly a následně na něj
navedly
lodě Royal Navy, které Bismarck krátce poté potopily.
Od 13. června 1941 byl velitelem Ferry Command a následně i Transport Command.
Dne 29. březen 1945 odešel do výslužby jako Air Chief Marshal.
V letech 1946 až 1947 sloužil ve funkci Director of Public Relations. 
Poté byl několik let zástupce Velké Británie v Council of the Provisional International Civil Aviation Organisation, následně byl hlavním
technickým poradcem na Ministry of Civil Aviation a později byl členem Air Safety Board a až roku 1957 byl propuštěn z Ministry of Civil Aviation.
Zemřel 12. března 1960.

 

Roku 1918 byl oceněn vyznamenáním DSO s touto citací - 

 

  „Wing Cdr. Frederick William Bowhill, příslušník Royal Navy,
     b
yl vyznamenán za své neocenitelné služby ve funkci velícího důstojníka R.N.A.S., které projevil v souvislosti s bojovými operacemi
     ve Východní Africe. 
Je to odměna za jeho zkušenosti a neutuchající práci při poskytování podpory letectva RNAS vojenským operacím.
     Vštěpo
val také smysl pro disciplínu všem svým podřízeným."

Autor : Radek Seiner / vorel 🕔07.04.2004 📕7.001

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře