Námořní kapitán Victor Schütze

Autor : Tomáš Hasoň / cyki 🕔07.03.2004 📕8.061

Viktor Schütze se narodil 16. února 1906 v Kielu. Svoji námořní kariéru započal v dubnu 1925, když se přihlásil k Reichsmarine. Několik let sloužil na torpédových člunech. 1. října 1935 byl povýšen na kapitán-poručíka. V říjnu 1935 byl převelen k rodící se ponorkové zbrani. Zde téměř dva roky velel ponorce U-19 typu IIB. V říjnu 1937 byl převelen k hladinovému loďstvu, kde absolvoval 10 měsíců výcviku na torpédoborcích. V srpnu 1938 se vrátil k ponorkovému loďstvu, kde převzal velení U-11. 13. listopadu 1939 obdržel Železný kříž druhé třídy.

Svých prvních bojových úspěchů dosáhl v severním Atlantiku. V lednu a únoru 1940 operoval v oblasti Biskajského zálivu a portugalského pobřeží s ponorkou U-25. 1. února byl povýšen na korvetního kapitána. 21. února 1940 obdržel Železný kříž první třídy.

V červenci 1940 převzal U-103, se kterou napadal konvoje v severním Atlantiku a v okolí Afriky. 11. prosince 1940 obdržel Rytířský kříž. 14. července 1941 se stal nositelem dubových ratolestí k Rytířskému kříži. V srpnu 1941 opustil U-103. V srpnu 1941 se stal velitelem 2. ponorkové flotily v Lorientu. 1. dubna 1943 byl povýšen na fregatního kapitána.

Od března 1943 do konce války byl velitelem ponorkové výcvikové flotily v Gotenhafenu. Zde měl odpovědnost za všechny ponorkové výcvikové flotily na Baltu. 1. dubna 1944 byl povýšen na námořního kapitána. Poté přišlo zajetí, z něhož byl propuštěn v roce 1946. Po propuštění ze zajetí žil Schütze ještě čtyři roky, než 23. září 1950 zemřel ve Frankfurtu.

Autor : Tomáš Hasoň / cyki 🕔07.03.2004 📕8.061

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře