Fregatní kapitán Otto Kretschmer

Autor : Tomáš Hasoň / cyki 🕔29.02.2004 📕16.616

Narodil se 1. května 1912 v Heidau. V říjnu 1930 vstoupil do Reichsmarine. 9. října mu byla udělena hodnost námořní kadet. Na počátku dubna 1931 začal studovat na škole v Exeteru v Anglii jako důstojník-čekatel u Reichsmarine. Tři měsíce se poté plavil na školní lodi Niobe a poté více než rok strávil na lehkém křižníku Emden. 1. ledna 1932 byl povýšen na praporčíka (Fähnrich zur See), 1. dubna 1934 pak na nadpraporčíka (Oberfähnrich zur See). 1. října 1934 byl Kretschmer povýšen na poručíka (Leutnant). V prosinci 1934 se plavil na lehkém křižníku Köln. V lednu 1936 požádal o přeložení k rodící se ponorkové zbrani. Zde absolvoval velitelský výcvik, než byl jako nadporučík (Oberleutnant), na kterého byl povýšen 1. června 1936,  převelen v červenci 1937 na U-36. Jako velitel působil na U-36 od 15. srpna 1937, než byl 1. října převelen na U-23, na které převzal velení. 1. června 1939 byl Kretschmer povýšen na kapitán-poručíka (Kapitänleutnant).

Mezi 3. zářím 1939 a 1. dubnem 1940 absolvoval Kretschmer osm bojových plaveb s U-23. Potopil několik lodí a britský torpédoborec HMS Daring. Za úspěchy s U-23 obdržel Otto Kretschmer 4. srpna 1940 Rytířský kříž železného kříže.

18. dubna 1940 převzal velení nové lodi U-99. Pod dvou měsících cvičných plaveb s U-99 se v červnu 1940 vydal s novou lodí na první bojovou plavbu. V červnu potopil 10 lodí. když 20. září spatřil Prien konvoj HX-72, zamířil k němu i Kretschmer. Pronikl eskortou konvoje a dostal se mezi kolony lodí, kde zaútočil. Konvoj tehdy po útoku šesti ponorek ztratil 11 lodí.

18. října zaútočil Kretschmer na konvoj SC-7. Opět vnikl mezi kolony lodí a potopil sedm lodí konvoje. 4. listopadu 1940 obdržel k Rytířskému kříži „dubové ratolesti", když během jediné noci z 3. na 4 listopadu potopil pomocné křižníky Laurentic (18724 BRT), Patroclus (11 314 tun) a Forfar (16 402 tun) a dvě lodi. 1. března 1941 byl Kretschmer povýšen na korvetního kapitána (Korvettenkapitän). 16. března pronikl do kolony lodí konvoje HX-112, kterému potopil pět lodí.  17. března 1941 odplouval od tohoto konvoje do Lorientu poté, co vystřílel všechna torpéda. Ponorka byla ale zachycena asdicem lodí HMS Walker, který spolu s HMS Vanoc zachraňoval posádku potopené U-100. Ponorka U-99 byla jihovýchodně od Islandu těžce poškozena britskými loděmi HMS Walker a HMS Vanoc. Poškozená ponorka se nemohla potopit a posádka ji byla nucena opustit. Spolu s Kretschmerem se do zajetí dostalo 40 mužů jeho posádky. Tak byl zajat nejúspěšnější ponorkový velitel druhé světové války, který měl na kontě 56 lodí o tonáži 313 611 tun. Ze zajetí v Kanadě, kam byl se svojí posádkou přemístěn, posílal informace pro BdU přes poštu posílanou rodině. 1. září 1941 byl zajatý Kretschmer povýšen na fregatního kapitána (Fregattenkapitän). 26. prosince 1941 byly Krestchmerovi propůjčeny k Rytířskému kříži „meče".

Když byl Krestchmer v roce 1947 propuštěn ze zajetí, vrátil se do Německa, kde v roce 1955 vstoupil do nového německého námořnictva - Bundesmarine. V listopadu 1958 byl jmenován velitelem obojživelného vojska. Od roku 1962 působil v různých funkcích. V březnu 1965 se stal velitelem jednoho ze štábů NATO. V roce 1970 odešel do výslužby. Poté žil v Bavorsku, kde v roce 1998 zemřel.

Vyznamenání:

17. října 1939  Železný kříž 2. třídy   
17. prosince 1939 Železný kříž 1. třídy 
4. srpna 1940  Rytířský kříž
4. listopadu 1940  Rytířský kříž s dubovými ratolestmi
26. prosince 1941 Rytířský kříž s dubovými ratolestmi a meči

Autor : Tomáš Hasoň / cyki 🕔29.02.2004 📕16.616

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře